ish ministri i LSDM-së Damjan Mancevski largohet nga politika

Postimi i plotë i i sh ministrit Mancevski

Te dashur miq
qytetarë të respektuar,
miqtë e mi të dashur,
Më lejoni t’ju informoj se kam marrë vendimin të tërhiqem nga politika dhe të angazhohem përsëri në profesionin tim. Arsyeja për këtë është se unë pranova një angazhim në sektorin privat, i cili është i papajtueshëm me çdo angazhim politik. Si rezultat i këtij vendimi, përveç dorëheqjes nga të gjitha funksionet publike që mbaja, unë dhashë dorëheqjen nga pozitat e Nënkryetarit dhe anëtarit të Bordit Qendror të LSDM-së.
Unë hyra në politikë profesionalisht kur ishte më e vështira, në vitin 2015. Ne përmbysëm regjimin në një mënyrë paqësore, vendi është një anëtar i NATO-s, rruga për anëtarësimin në BE është e hapur për ne, ne rivendosëm lirinë dhe demokracinë, pagat po rriten … Nuk ishte e lehtë. Ne mbijetuam shumë së bashku. Por sot, Maqedonia Veriore është në rrugën e duhur dhe po vijnë kohë edhe më të mira.
Vendos të largohem nga politika kur ndoshta më së paku pritet. Pas fitores dhe një mandati të ri. Sidoqoftë, vendosa t’i kthehem profesionit dhe sektorit privat. Po hyj në një luftë të re. Timeshtë koha për sfida të reja.
Ky vendim i imi nuk ka asnjë lidhje me asnjë situatë në politikë. Ajo është personale dhe vetëm e imja. Kam pasur një ofertë të shkëlqyeshme për angazhimin e radhës politik, për të cilën jam jashtëzakonisht mirënjohëse, por prapë vendosa për këtë hap.
Ky vendim është njëkohësisht mjaft emocionues për mua. Kryesisht për shkak të miqve të mi, me të cilët u bëmë miq. Siç e di njëri prej tyre, ne u bëmë vëllezër dhe motra gjaku. Historia jonë ka të bëjë me një skenar të Hollivudit në disa vazhdime. Por është për shkak të tyre që unë mund ta kem marrë këtë vendim. Sepse e di që Zoran, Radmila, Oliver, Ljupco, Mila, Muki, Kosta, Nikolla, Fatmir, Jovce, Petre, Bajdo, Robert, Marjan, Dule, Bojan, Sanja, Jagoda, Blagoj dhe të gjithë të tjerët do të sigurojnë që unë të kem një normal punojnë në një gjendje normale.
Më lejoni të falënderoj të gjithë me të cilët kam punuar. Ka shumë. Për gjithçka që sakrifikuan dhe dhanë. Të falënderoj familjen time për gjithçka që kanë duruar dhe vuajtur për mua. Po të mos ishin ata, nuk do të isha as unë.
Veçanërisht do të doja të falënderoja përfaqësuesit e sektorit të shoqërisë civile, media, komunitetin ndërkombëtar, sindikatat dhe dhomat e tregtisë për partnerët e tyre në luftën për demokraci dhe kushte më të mira jetese.
Por veçanërisht dua të falënderoj publikisht të dy.
1. Zoran Zaev. Ai nuk është njeri, është njeri. Për ta falënderuar për guximin, besimin dhe përkushtimin e tij. Për ta falënderuar për sakrificën. Për ta falënderuar atë për të qenë një pjesë e historisë që kemi krijuar. Për besimin që më jep çdo ditë, që kur më ftoi të isha shefi i shtabit në parti në vitin 2008. Por mbi të gjitha për miqësinë e pamatë.
2. Radmila Sekerinska Jankovska. Që kur isha 18 vjeç, ai më prezantoi dhe më dha një shans në politikë. Gjatë gjithë kohës, madje edhe sot, ai është një shembull për mua i parimit dhe i zellit. Një shembull i një luftëtari që nuk dorëzohet dhe kurrë nuk i vendos interesat personale në radhë të parë.
Kjo nuk është një lamtumirë. Unë do të qëndroj me ty. Unë do të qëndroj në vend, për të ndarë fatin dhe luftën për një jetë më të mirë me të gjithë qytetarët tanë.
Të dashurit e mi, shihemi në një rast tjetër.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “ish ministri i LSDM-së Damjan Mancevski largohet nga politika

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *