Kreu i OBSH: Arritja e imunitetit të turmës përmes ekspozimit ndaj COVID-19, “joetike”

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë po paralajmëron kundër ndjekjes së një strategjie tëimunitetit të turmës për të ndaluar pandeminë e koronavirusit, duke e quajtur idenë joetike.

Në një konferencë për shtyp në Gjenevë të hënën, Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se zyrtarëtshëndetësorë duhet të përpiqen ta realizojnëimunitetin vetëm përmes vaksinimit, jo përmesekspozimit të njerëzve ndaj virusit.

Imuniteti i turmës ndodh kur një popullatë është e mbrojtur nga një virus sepse është arritur njënumër i mjaftueshëm njerëzish që kanë krijuarimunitet në atë shoqëri.

“Asnjëherë në historinë e shëndetit publikimuniteti i turmës nuk është përdorur si njëstrategji për t’iu përgjigjur një epidemie, aq më paknjë pandemie. Është problamatike nga ana shkencore dhe etike,” tha Tedros.

OBSH vlerëson se rreth 10% e botës ështëinfektuar nga koronavirusi. Ende nuk dihet se çfarë përqindje e infeksionit është e nevojshme përtë arritur imunitetin e turmës.

Zoti Tedros vuri në dukje se për të marrëimunitetin e turmës nga fruthi, rreth 95% e popullsisë duhet të vaksinohen, ndërsa përpoliomielitin, pragu është rreth 80%.

një zhvillim tjetër hënën, shkencëtarët Australi kanë zbuluar se koronavirusi mund mbijetojë sipërfaqe forta deri 28 ditë.

një studim botuar hënën revistënmjekësore “Virology Journal”, studiuesit e agjencisë australiane shkencës, CSIRO, zbuluanse virusi SARS-COV-2 ështëjashtëzakonisht ifortëdhe jeton 28 ditë sipërfaqe lëmuara temperaturën 20 gradë celsius, krahasuar me virusin e gripit, i cili mbijeton 17 ditë njëjtatrrethana. Shkencëtarët zbuluan gjithashtu se virusi SARS-COV-2 nuk është infektiv pas rreth 24 orësh ekspozimi temperaturën 40 gradëcelsius.

Shkencëtarët australianë zbuluan se koronavirusimund mbijetojë sipërfaqe zakonshme sikartëmonedhat, qelqi dhe çeliku i pandryshkshëm.

Britani, kryeministri Boris Johnson po njoftonpër një sistem ri alarmi për koronavirusin. vend zbatimit masave njëjta kufizuese për gjithë vendin, sistemi i ri i qeverisë bënë treklasifikime, zonat me rrezik mesëm, lartë dheshumë lartë. nivelin e parë, zonat me normarelativisht ulëta infeksionit do kenëkufizime caktuara restorante dhe lokale, masat kufizuese shtrëngohen gradualisht deri nivelin e tretë, kur restorantet dhe lokalet do detyrohen mbyllen.

Sistemi i ri zbatohet ndërsa Britania po arrin atë një zëdhënës i Kryeministrit Johnson e përshkroisinjë moment kritik“. Vendi po përjeton një rritjedramatike rasteve reja me Covid-19, veçanërisht qytetet veriore si Liverpul, Mërsejsajd, Mançester dhe Njukasëll. Britani 42,825 njerëz kanë vdekur nga Covid-19, një ngashifrat larta Evropë, përfshirë 65 dielën.

shumë se 37.4 milionë njerëz gjithë botënjanë diagnostikuar me koronavirus, duke përfshirë1,075,942 vdekje, sipas dhënave UniversitetitJohns Hopkins. India zyrtarisht kaloi dielënshifrën e 7 milionë infeksioneve me Covid-19, e dyta pas Shteteve Bashkuara, kanë 7.7 milionëraste konfirmuara. Ministria e shëndetësisë Indi raportoi gjithashtu 918 vdekje reja ngaCovid-19, duke e çuar 108.334 numrin total vdekjeve nga kjo sëmundje vend.

Autoritetet shëndetësore qytetin bregdetarlindor Kinës, Qingdao do testojnë nëntëmilionë banorët e tij pasi raportuan nëntë raste reja me koronavirus dielën, gjitha lidhurme një spital trajton njerëzit e infektuar janëkthyer nga udhëtimet jashtë vendit. Rastet e rejapërfshijnë katër infeksione konfirmuara dhepesë raste asimptomatike, duke i bërë atoinfeksionet e para regjistruara asimptomatike transmetuara brenda vendit nga 24 shtatori, sipas agjencisë lajmeve Bloomberg tramsmeton Voa/ 

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

6 thoughts on “Kreu i OBSH: Arritja e imunitetit të turmës përmes ekspozimit ndaj COVID-19, “joetike”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *