Franca dhe Covid19/Macron shpall ndalim-qarkullimin nga ora 21:00

Presidenti francez Emmanuel Macron ka njoftuar se njerëzit duhet të qëndrojnë të mbyllur në shtëpi nga ora 21 e mbrëmjes e deri në 6 të mëngjesit në Paris dhe tetë qytete të tjera, për të vënë nën kontroll rritjen e shpejtë të koronavirusit në vend.

Ndalimi i qarkullimit do të hyjë në fuqi nga e shtuna dhe do të zgjasë për të paktën katër javë – tha Macron duke shtuar se kjo valë koronavirusi është e ndryshme nga shpërthimi në pranverë, sepse virusi tani është përhapur në të gjitha anët e Francës.

Ndalim qarkullimi gjatë natës, do të aplikohet në paris dhe periferitë e tij por edhe në Marseille, Lyon, Lille, Aix-en-Provence, Rouen, Toulouse dhe Montpellier. Njerëzit nuk do të munden të vizitojnë restorantet dhe shtëpitë private gjatë mbrëmjeve dhe gjatë natës, shpjegoi Macron.

Banorët duhet të japin një arsye të vlefshme për të dalë nga shtëpitë, gjatë orëve të ndalim qarkullimit – tha presidenti ndërsa udhëtimet e domosdoshme do të lejohen. Shkollat do të mbeten të hapura dhe njerëzit do të jenë ende në gjendje të udhëtojnë mes rajoneve, por do ta bëjnë këtë gjatë ditës.

“Ne duhet të veprojmë. Duhet të ndalim përhapjen e virusit. Unë e kuptoj që një ndalim qarkullimi është diçka e rëndë për t’ia kërkuar njerëzve, por është gjëja e duhur për tu bërë”, u shpreh Macron.

Ndërkohë në Francë është shpallur gjendja e emergjencës. 22951 infektime të reja u konfirmuan në vend vetëm të mërkurën. Edhe në të gjithë Evropën, qeveritë po marrin masa të reja për të luftuar një valë të dytë infektimesh. Izolimi i pjesshëm hyri në fuqi në Holandë me kafenetë dhe restorantet që do të mbyllen.

Katalonja po ashtu mbyll baret e restorantet për 15 ditë ndërkohë që Republika ceke ka mbyllur shkollat dhe baret. Tch/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

21 thoughts on “Franca dhe Covid19/Macron shpall ndalim-qarkullimin nga ora 21:00

 • 11/13/2021 at 04:41
  Permalink

  Thanks for finally talking about > Franca dhe Covid19/Macron shpall ndalim-qarkullimin nga ora
  21:00 < Loved it!

  Reply
 • 10/26/2021 at 13:51
  Permalink

  Quality articles or reviews is the secret to invite the users to visit the web site, that’s what this web
  site is providing.

  Reply
 • 10/25/2021 at 06:12
  Permalink

  Hi! I realize this is somewhat off-topic but I had to ask.
  Does managing a well-established website like yours take a large amount of work?
  I’m brand new to operating a blog but I do write in my journal
  on a daily basis. I’d like to start a blog so I will be able to share my personal experience and thoughts online.
  Please let me know if you have any kind of recommendations or tips for new aspiring blog owners.
  Thankyou!

  Reply
 • 10/10/2021 at 21:04
  Permalink

  Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the
  book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a bit, but other than that, this is
  fantastic blog. A fantastic read. I’ll certainly be back.

  Reply
 • 09/21/2021 at 17:21
  Permalink

  Definitely consider that which you stated.
  Your favorite justification seemed to be on the web the easiest thing to have in mind of.
  I say to you, I definitely get annoyed at the same time
  as other people think about concerns that they just
  do not recognize about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing with no
  need side-effects , other folks could take a signal.

  Will likely be back to get more. Thanks

  Reply
 • 09/12/2021 at 21:10
  Permalink

  Hey there just wanted to give you a quick heads
  up and let you know a few of the images aren’t
  loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different browsers and both show the same outcome.
  scoliosis surgery https://0401mm.tumblr.com/ scoliosis
  surgery

  Reply
 • 09/11/2021 at 16:41
  Permalink

  My partner and I absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be
  just what I’m looking for. Do you offer guest writers to write content available for you?
  I wouldn’t mind producing a post or elaborating on a lot of the subjects you
  write regarding here. Again, awesome web site! asmr https://app.gumroad.com/asmr2021/p/best-asmr-online asmr

  Reply
 • 09/10/2021 at 05:24
  Permalink

  Howdy! Would you mind if I share your blog with my myspace group?
  There’s a lot of people that I think would really enjoy your content.
  Please let me know. Many thanks quest bars http://j.mp/3C2tkMR quest bars

  Reply
 • 09/06/2021 at 05:16
  Permalink

  If some one wishes to be updated with most
  recent technologies therefore he must be visit this web page and be up to date daily.

  Reply
 • 09/05/2021 at 17:10
  Permalink

  I love what you guys are up too. This sort of clever work and coverage!
  Keep up the very good works guys I’ve you guys to blogroll.

  Reply
 • 09/04/2021 at 03:10
  Permalink

  Excellent article. Keep writing such kind of information on your blog.

  Im really impressed by it.
  Hey there, You have performed a fantastic job.
  I’ll certainly digg it and individually recommend to my friends.

  I am confident they will be benefited from this website.

  Reply
 • 09/01/2021 at 14:04
  Permalink

  Simply wish to say your article is as amazing.
  The clearness for your publish is simply great and that i could assume
  you’re an expert in this subject. Fine with your permission let me to take hold of your RSS feed
  to keep updated with drawing close post. Thank you 1,000,000
  and please carry on the gratifying work.

  Reply
 • 08/30/2021 at 06:35
  Permalink

  Thanks for some other informative website. Where else may I get that kind of information written in such an ideal approach?
  I’ve a mission that I am just now operating on, and I have been at the look out for such info.

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *