Nëse konsumoni këto ushqime do të zhduket çdo sëmundje nga zorrët tuaja!

Mbajtja e shëndetshme e zorrëve është e rëndësishme për të ruajtur shëndetin dhe mirëqenien e përgjithshme. Bakteret e shëndetshme dhe qelizat imune në zorrë ndihmojnë në largimin e agjentëve infektivë si bakteret, viruset dhe kërpudhat.

Dieta e dobët është një shkak kryesor i çështjeve të zorrëve. Ushqimet e përpunuara, ushqimet me shumë yndyrë dhe ushqimet me sheqerna të rafinuar mund të shkatërrojnë bakteret e mira dhe të nxisin rritjen e baktereve të dëmshme. Prandaj, është jashtëzakonisht e rëndësishme të shmangni këto ushqime për të mbajtur një zorrë të shëndetshme.

Kos: I pasur me probiotikë, kosi mund të ndihmojë në rritjen e baktereve të mira në zorrë dhe të sigurojë tretje efikase. Zvogëlon rrezikun e inflamacionit apo edhe të kancerit.

lg.php.gif

lg.php.gif

Spinaqi: Është një burim i mirë i magnezit që dihet se ndihmon në uljen e rrezikut të kancerit të zorrëve. Spinaqi gjithashtu përmban shumë lëndë ushqyese të tjera, përfshirë fibra të cilat luajnë një rol të madh në tretje.

lg.php.gif

Frutat: Disa fruta të tilla si banane, mango, papaja janë burim i shkëlqyeshëm i fibrave dietike. Ngrënia e ushqimeve me shumë fibra ndihmon në përmirësimin e tretjes, si dhe mban nën kontroll nivelet e sheqerit në gjak.

Bajamet: Duke qenë se janë të pasura me magnez dhe fibra, bajamet ndihmojnë në rritjen e tretjes dhe mbajnë zorrën të shëndetshme. Vitaminat në bajame mund të përmirësojnë shëndetin e lëkurës dhe flokëve tuaj. Balkanweb/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

253 thoughts on “Nëse konsumoni këto ushqime do të zhduket çdo sëmundje nga zorrët tuaja!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *