MALIQI: SHKËMBIMI I TERITOREVE I REPUBLIKËS SË KOSOVËS ME REPUBLIKËN E SERBISË ËSHTË POROSI E TMERRSHME PËR TKURRJE TË TROJEVE SHQIPTARE

Shkruan Prof Nazmi Maliqi

Sa herë që shkoj për në Novi Pazar, shkoj në drejtim të Leposaviqit, kur kthehem, vazhdoj në drejtim të Zubin Potokut. Brenogosja ka kuptim të thell shpirtëror, pse akoma politikanët e pandërgjeshëm kosovar flasim për këmbim teritoresh. Krijohet përshtypja se politikanët e till, nuk e kan lexuar dhe nuk e respektojnë Kushtetutën e Kosovës.   

Liderët politik të Shqipërisë dhe të Kosovës, duhet t’i shmangen argatllukut apo servilitetit, se gjoja na qenkan proamerikan apo proevropjan, duke i dëmtuar vlerat institucionale për ndërtimin e shtetit stabil.

Shqiptarët e Republikës së Maqedonisë, Luginës së

Preshevës, Sanxhakut dhe Malit të Zi, duhet të ndërtojnë identitetin e tyre shtetëror në shtetet ku jetojnë, duhet të ndërtojnë një pamje reale në ballafaqimet dhe konkurrencat, që mund të krijohen në kuadër të rendit ekonomik, arsimor, politik dhe të mirëqenjes sociale. Roli i shqiptarëve si trup i përbashkët me këto identitete shtetërore, duhet të zërë një vend të rëndësishëm për ndërtimin e raporteve të ndërvarësisë, në regjionin Ballkanik.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

80 thoughts on “MALIQI: SHKËMBIMI I TERITOREVE I REPUBLIKËS SË KOSOVËS ME REPUBLIKËN E SERBISË ËSHTË POROSI E TMERRSHME PËR TKURRJE TË TROJEVE SHQIPTARE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *