Ribalanci i buxhetit, nevojitet huazime gati 1 miliard euro, borxhi publik rritet në 6.5 miliardë euro

Ridizenjimi i buxhetit të shtetit për të pasur para për zbatimin e 4 grupeve të masave, të cilat do të ndihmojnë qytetarët dhe kompanitë për të kapërcyer më lehtë periudhën e krizës. Do të shpenzohen 4.1 miliardë euro, ose 162 milion më shumë se parashikimet fillestare. Të ardhurat mbeten në të njëjtin nivel ose 3.1 miliardë euro. Gjë që do ta bëjë deficitin buxhetor historikisht më të lartë – gati një miliard euro. Borxhi publik është rritur në 6.5 miliardë euro, ose tejkalon 60% të PBB-së, por ribalanci është i nevojshëm për të ruajtur vendet e punës dhe për të inkurajuar konsumin personal, tha Ministri Besimi transmeton sitel.mk.

– Me ribalancin e buxhetit  mundësohet zbatimi i paketës së katërt të masave antikrizë, e cila synon të sigurojë qëndrueshmërinë e aktiviteteve të brendshme ekonomike dhe vendeve të punës, të rimëkëmbet disa aktivitete dhe të sigurojë stabilitetin e transferimeve sociale, tha sot Ministri i Financave Fatmir Besimi para Deputetët. Masat e synuara do të zbusin goditjen për kompanitë e prekura vendase duke stimuluar konsumin privat dhe duke mbështetur sektorin privat, tha Besimi.

Opozita VMRO DPMNE beson se paketa e përshtatur e masave është populiste dhe synon të korruptojë qytetarët. Në vend që të investojë në projekte kapitale, shteti shpërndan karta dhe organizon një fundjavë pa TVSH e cila provoi të ishte një fiasko totale, thotë deputeti Micevski. Ai kërkoi nga Besimi që të ishte i kujdesshëm, në mënyrë që të mos përfundojë famëkeq si paraardhësit e tij Tevdovski dhe Angelovska.

– Ju jeni një person me përvojë në financa, por premtoni shumë, dhe pres që sipas kësaj se si ekonomia do të përfundojë në mënyrë të ngjashme me paraardhësit tuaj. Prandaj, ulni taksën e të ardhurave personale, siç kërkuam nga 10 në 9%. Atëherë përfitimet do të jenë për të gjithë qytetarët, tha Nikola Micevski nga VMRO DPMNE.

Partia kryesore e opozitës paraqiti 176 ndryshime, duke përfshirë kërkimin e pagave më të larta në kujdesin shëndetësor, për të parandaluar largimin e mjekëve nga sektori privat. Debati i komisionit mbi projektin e buxhetit suplementar zgjat 10 ditë, pas së cilës ai do të miratohet nga deputetët. Sipas ligjit, ata duhet të votojnë për të brenda 7 ditëve. sitelmk/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *