Rusia, Kroacia me shifra të larta me COVID-19, Italija drejt izolimit si Franca

Rusia gjatë 24 orëve të fundit ka konfirmuar 13.754 raste të tjera të koronavirusit të ri (COVID-19), duke vazhduar me trendin e lartë në infeksionet ditore.

Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Infeksioneve të Koronavirusit njoftoi se me 13.754 raste të reja në 24 orët e fundit, numri gjithsej i rasteve ka arritur në 1.354.163, ndërsa me 286 vdekje në 24 orët e fundit numri i viktimave në 23.491.

Ndërkohë numri i të shëruarve në vend ka arritur në 1.048.097 me 8.392 të shëruar në 24 orët e fundit.

Norma e rritjes ditore e numrit të rasteve në Rusi nga 1,1 për qind ka rënë në 1 për qind dhe tek 24,9 për qind e rasteve të reja nuk janë vërejtur simptoma.

Në 24 orët e fundit, numri i personave të infektuar në kryeqytetin Moskë me 3.942 raste të reja arriti në 347.946, ndërsa me 57 vdekje numri i viktimave në 5.796.

Shërbimi për Mbrojtjen e Shëndetit të Njeriut dhe të Drejtave të Konsumatorit në Rusi tha se në 24 orët e fundit janë kryer 478 mijë teste, ndërsa numri i testeve të kryera deri më sot tejkalon shifrën 52,2 milionë.

Shifrat e infektimeve janë shqetësuese në Itali dhe qeveria po mendon rikthimin e karantinës.

I nxitur duket dhe nga shtetrrethimi francez, kryeministri Giuseppe Conte po planifikon të mbyllë sërish baret e restorantet.

Vetë, tre ditë më parë, Conte flite për përjashtimin e një izolimi të ri mbarëkombëtar, shkruan Corriere della Sera. Por tani, nuk është më aq i sigurtë.

“Unë nuk bëjë parashikime”, u përgjigj kur u pyet për një karantinë tjetër.

“Por shumë do të varet nga sjellja e qytetarëve”, shtoi duke kujtuar zbatimin e rregullave.

Rastet po shtohen dita-ditës dhe kreu i ekzekutivit Italian e pranon se po të mos i vihet fre infeksionet, ekziston rreziku që të mos ketë më vende në terapitë intensive. Conte po nxitet dhe nga rasti i Francës që vendosi të mërkurën orën policore në 9 qytete për të frenuar koronavirusin.

Njerëzit duhet të qëndrojnë brenda nga duhet të qëndrojnë brenda nga ora 21:00 deri në orën 06:00. Gjendja e jashtëzakonshme u shpall po ashtu.

“Masat do t’i ndalojnë njerëzit të vizitojnë restorante dhe të bëjnë vizita private në shtëpi gjatë mbrëmjes dhe natës”, tha presidenti Macron. Ai shtoi se banorët duhet të kenë arsye të vlefshme për të qenë jashtë shtëpive të tyre gjatë orës policore.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

2 thoughts on “Rusia, Kroacia me shifra të larta me COVID-19, Italija drejt izolimit si Franca

 • 09/30/2021 at 19:31
  Permalink

  Heya are using WordPress for your site platform? I’m new to tthe
  blog world butt I’m trying to get started and set up my own. Do you require any coding expertise to make your own blog?
  Any help would be really appreciated!

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *