Sipas Osmanit, mosmbajtja e konferencës së parë ndërqeveritare në dhjetor është mossukses për të gjithë

Duhet të pranojnë se tani e tutje do të duhet të kërkojmë konsensus me 27 vendet-anëtare. Në të gjitha 130 hapat mund të ndodhë një vend anëtar të mos japë konfirmim. Lidhur me Bullgarinë, mendoj se ekziston hapësirë dhe mirëkuptim nga të dyja palët për rëndësinë e momentin ekzistues dhe me punën e komisioneve dhe politikës të gjejmë mënyrë për progres”, deklaroi Osmani.

Lodhur me pohimet e kryetarit të VMRO-DPMNE-së, Hristian Mickoskit se në takimin me Zaharievën i është propozua marrëveshje e re, Osmani potencoi se nuk ekziston kurrfarë konspiracioni në të gjithë procesin dhe se porosia themelore e Bullgarisë është përmbajtur në deklaratën e kryeministrit bullgar Bojko Borisov, ndërsa kjo është që Bullgaria nuk dëshiron të vijë në situatë që  ta bllokojë perspektivën evropiane të vendit.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *