Vendet e BE mbledhje urgjente, thirrje për ndalimin e “karantinës” për shkak të koronavirusit

Komisioneri Evropian Stella Kyriakides u bëri thirrje udhëheqësve të Bashkimit Evropian që marrin pjesë në një tubim në Bruksel të Enjten për të “bërë gjithçka që duhet” për të “parandaluar një karantinë të përgjithshme” dhe udhëheqësit e Komisionit Evropian kërkuan një marrëveshje mbi izolimin dhe rregullat e testimit njofton netpress.

“Mesazhi im i parë për vendet anëtare sot është mesazhi i veprimit urgjent. Ne nuk kemi kohë. “Ne të gjithë duhet të bëjmë atë që është e nevojshme për të parandaluar pasojat shkatërruese të një karantine të përgjithshme nga pikëpamja sociale, ekonomike dhe shëndetësore”, tha Komisioneri i Shëndetësisë i BE Stella Kyriakides në një konferencë shtypi ndërsa vendet evropiane forcuan qëndrimin e tyre epidemiologjik ndaj përhapjes së koronavirusit. masat.

Kyriakides shprehu “shqetësim të madh” lidhur me “normën e kurorëzimit në rritje të shpejtë në të gjithë BE”, kryesisht për shkak të shtrimit në spital, formave më të rënda të sëmundjes dhe numrit të vdekjeve të shkaktuara nga ndërlikimet e Covdi-19.

“Ne duhet të përgatitemi për hapat e ardhshëm. “Ne nuk do të jemi në gjendje të përmbysim trendin nga sot në nesër, madje as me vaksinën, por të gjithë duhet të jemi të përgatitur,” shtoi ajo, duke përshkruar propozimin e KE për të bashkërenduar një strategji vaksinimi.

Komisioni Evropian deri më tani ka nënshkruar gjashtë marrëveshje me kompanitë farmaceutike për të rezervuar qindra miliona doza të vaksinës së ardhshme.

Komisioni rekomandon që Shtetet Anëtare të BE-së t’i japin përparësi vaksinimit të grupeve të cenueshme, të tilla si personeli i kujdesit shëndetësor, kujdestarët për të moshuarit dhe të sëmurët, personat mbi 60 vjeç, të sëmurët kronikë, punonjësit e rëndësishëm të shërbimit publik, ata të cilët nuk mund të mbajnë distancë fizike dhe të gjithë janë të privuar në aspektin social dhe ekonomik.

Duke iu përgjigjur një pyetjeje gazetarit se kur vaksina do të jetë në dispozicion, Komisionerja e Shëndetësisë e BE tha se ajo nuk dëshiron ta marrë me mend.

“Vaksina e parë mund të jetë e disponueshme deri në fillim të vitit të ri, por kjo varet nga të dhënat nga faza e tretë e provës dhe vlerësimi i Agjencisë Evropiane të Barnave, e cila është më e rëndësishmja për ne,” tha Kyriakides.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

6 thoughts on “Vendet e BE mbledhje urgjente, thirrje për ndalimin e “karantinës” për shkak të koronavirusit

Lini një Përgjigje te KimViame Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *