Bota pa zgjidhje/Mbi 400.000 të infektuar në botë në 24 orët e fundit nga Covid-19

Më shumë se 400,000 raste të reja të infektimit me koronavirus janë raportuar në të gjithë botën në 24 orët e fundit, një rekord, sipas të dhënave të përpiluara rregullisht nga agjensioni frans press.

Kjo rritje e numrit të njerëzve të infektuar shpjegohet pjesërisht me numrin e rritur të testeve krahasuar me valën e parë të epidemisë në mars dhe prill.

Në Evropë, por edhe në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada, numri i diagnozave u rrit ndjeshëm brenda një jave, përkatësisht në 44 dhe 17 përqind, krahasuar me javën e mëparshme.

Në Evropë, numri i lartë i infeksioneve të reja të konfirmuara që nga fillimi i pandemisë ishte dje me më shumë se 150,000 infeksione të reja në kontinent.

Numri i të vdekurve nga covid-19 në Evropë tani është dukshëm më i ulët se në valën e parë, kur kishte mesatarisht më shumë se 4,000 vdekje në ditë.

Sidoqoftë, pas ngadalësimit të kësaj vere, kur kishte më pak se 400 vdekje në ditë në korrik, numri mesatar i vdekjeve është rritur nga java e kaluar në rreth 1,000 në ditë.

Në Shtetet e Bashkuara, numri i infeksioneve të reja ra në shtator pasi arriti kulmin në mes të korrikut por u rrit përsëri. Kështu, në shtatë ditët e kaluara, mesatarisht, më shumë se 50,000 infeksione të reja u konfirmuan në ditë, dhe kulmi u arrit dje me më shumë se 70,000.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

306 thoughts on “Bota pa zgjidhje/Mbi 400.000 të infektuar në botë në 24 orët e fundit nga Covid-19

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *