Taravari: Zgjedhje parlamentare me ato lokale, me Alternativën në lokale shkojmë bashkë. Koalicioni me VMRO i mundur!

Në një intervistë për Civilmedia.mk kryetari i Gostivarit vlerson se në periudhën e ardhshme duhet të mendohet për një koalicion të gjerë, dhe me zgjedhjet lokale që do të mbahen vitin e ardhshëm, mbase duhet të mendojmë për zgjedhje të parakohshme parlamentare. Sepse, çdo kombinim, çfarëdo qoftë i bashkuar, sepse disa gjëra nuk shkojnë me njëra-tjetrën, për shembull – BDI me Aleancën – Alternativa, VMRO-DPMNE me LSDM nuk shkojnë së bashku, dhe të gjitha kombinimet e tjera do të nxjerrin një numër të 61, 62, 63, e cila është e paqëndrueshme për të funksionuar.
Aleanca dhe Alternativa kanë kandiduar së bashku në zgjedhjet e parakohshme parlamentare dhe do të garojnë së bashku edhe në zgjedhjet lokale.
Ne me Alternativën po mendojmë në planin afatgjatë, ende nuk kemi biseduar drejtpërdrejt, por pse të mos bashkohemi në një parti të përbashkët politike… Kjo nuk është diskutuar zyrtarisht me partnerin tonë të koalicionit, por pas zgjedhjeve lokale ne duhet ta hapim atë si një temë , dhe për zgjedhjet lokale patjetër do të shkojmë së bashku. Ne tashmë jemi duke menduar që në raundin e parë të zgjedhjeve lokale duhet të garojmë me një, ndoshta, një parti nga bashkësitë e tjera etnike, për shembull – turq, romë – për të zgjeruar atë rreth koalicioni. Ne po konsiderojmë gjithashtu një paraqitje të përbashkët me një nga partitë politike maqedonase, sepse përvoja jonë nga zgjedhjet e fundit lokale në 2017 na tregoi se është idiotësi të dilni vetëm, dhe kundërshtari juaj të dalë me një parti maqedonase.
Nuk e di se çfarë do të ndodhë deri në vitin e ri, sepse mund të ndodhin gjëra që do të na befasojnë të gjithëve. Nëse një gjë e tillë nuk ndodh, dhe nëse BDI dhe LSDM dalin së bashku, ne do të jemi në gjendje të mendojmë për të mundur dhe në planin afatgjatë të bashkëpunojmë me partinë politike VMRO-DPMNE, ose, nëse ndodh që LSDM dhe BDI të ndahen, përkatësisht, të mos shkojmë së bashku, pastaj të shqyrtojmë mundësinë për të shkuar me LSDM-në në raundin e parë. Sigurisht, Aleanca dhe Alternativa duhet të bashkohen me parti nga bashkësitë e tjera etnike, dhe një parti Maqedonase nga raundi i parë.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Taravari: Zgjedhje parlamentare me ato lokale, me Alternativën në lokale shkojmë bashkë. Koalicioni me VMRO i mundur!

  • 04/09/2021 at 17:36
    Permalink

    Hi there to every single one, it’s actually a nice for me to go to see this web site, it
    contains useful Information.

    Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *