E mundur është që deri në 80% të popullsisë në Maqedoninë e Veriut të infektohen me koronavirus, nëse nuk respektohen masat. Ja kush e thotë

Drejtori i Klinikës së Sëmundjeve Infektive, Dr. Milena Stevanoviç, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, paralajmëron se një nga skenarët e zezë sigurisht që do të ndodhë në Maqedoni, për sa i përket përqindjes së qytetarëve të infektuar me Covid-19.
Gjegjësisht, përfundimi i Bankës Botërore mbi zhvillimin e pandemisë se ekzistojnë tre skenarë në lidhje me respektimin e masave, përkatësisht 25 përqind e popullsisë maqedonase do të infektohet me covid-19, e dyta është se 50 përqind do të infektohet, dhe e treta, më e zeza, pra mundësia e infektimit të 80 përqind të popullatës nëse nuk përdoren masat zbutëse, Dr. Stevanoviç thotë:
-Natyrisht, nëse vazhdojmë të sillemi kështu, një skenar i zi nga çdo kategori nuk do të na shpëtojë, duhet t’i kthehemi sjelljes dhe të folurit që të mos ndodhin këto skenarë të zinj. Dhe me të vërtetë është përsëritur kaq shumë herë në të gjitha nivelet e ndryshme, për sa i përket arritjes së të gjithë synimeve të ndryshme për zbatimin e këtyre rekomandimeve dhe informacioneve. Ndoshta numri i njerëzve që do të kenë nevojë serioze për trajtim mjekësor-spitalor do të arrijë tek të gjithë, kur dikush afër jush do të ketë nevojë për spital, për trajtim serioz, kur jeta e tyre është në rrezik, atëherë besimi do të arrijë. Por është e tmerrshme nëse lejojmë që vërtet të fillojmë të humbasim betejën me kojotën seriozisht, nuk duhet të lejojmë që ngjarje të tilla drastike, personale dhe emocionale të jenë ndriçim, sqarim i vetëdijes dhe qasje në informacion, të gjitha mund të jenë shumë më të lehta, tha në një intervistë me RFE / RL drejtori i Klinikës së Sëmundjeve Infektive, Stevanoviç. Faktor.mk/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *