Një nga masat: Rekomandohet administrata shtetërore, komunat dhe gjykatat të punojnë online nga shtëpia

Në seancën e nesërme të qeverisë, ne do të propozojmë një paketë tjetër masash që mund të zvogëlojnë numrin e të sapo infektuarve me covid-19 njofton ministri i shëndetësisë. Sipas masave të parapara prashihet që:

Të gjithë operatorët ekonomikë të punojnë deri në orën 23:00;

Kufizimi i kapacitetit në transportin publik deri në 50 përqind;
Rekomandim për të gjithë administratën shtetërore dhe publike, rekomandim për komunat dhe gjykatat, sipas mekanizmit të punës, procesi i punës që do të zhvillohet në ndërrime ose në internet nga shtëpia, ose zvogëluar me një sistem rotacioni dhe secili prej institucioneve në përputhje me karakteristikat e procesit të punës.

E gjithë kjo me paketën e masave që do të diskutohet nesër në Parlament. Ligji për Mbrojtjen e Popullsisë nga Sëmundjet Infektive tashmë është dhënë nën një procedurë të shkurtuar. Ai tashmë përfshin propozime për mbajtjen e detyrueshme të maskave jashtë, kufizimin e grupimit pas orës 22 dhe kufizimin e mbledhjeve familjare njofton ministri Filipçe

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

7 thoughts on “Një nga masat: Rekomandohet administrata shtetërore, komunat dhe gjykatat të punojnë online nga shtëpia

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *