Bullgaria mund të na bllokojë në nisjen e bisedimeve me BE-në, Zaev optimist

“Për momentin, Bashkimi Evropian po përgatit konferencën e parë ndërqeveritare, ku secili nga shtetet ka të drejtë të merr vendim në mënyrë solidare dhe konsensuale. Konferenca e parë ndërqeveritare do të thotë zyrtarizmi i nisjes së bisedimeve dhe zbatimi i vendimit të muajit mars të Këshillit Evropian për nisje të bisedimeve. Gjithsesi unë e kam paralajmëruar popullin maqedonas, dhe qëndroj prapa atij paralajmërimi që ka mundësi që mos të mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, të gjithë e dimë pse, sepse është e mundur që një vend shok, fqinj, vëlla të mos jepë dritë pozitive, pse, sepse ka punë për të cilat nuk negociohet por që vëllezërit, shokët, që të jenë shembull, i vërtetojnë, dhe atë jo të drejtën për vetëvendosje të na njihet, komentohet ose publikisht të njihet, por pastër dhe qartë të njihet gjuha maqedonase dhe populli maqedonas, këtë e bëjnë shokët këtë e bëjnë vëllezërit, unë besoj se kjo do të ndodhë shumë shpejtë”, tha mes tjerash Zaev. Tv21/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *