Drejtoresha e Agjencionit nacional për programe arsimore drejt shkarkimit

Kryeministri Zoran Zaev deklaroi se ai do të mbështesë propozimin e Qeverisë për t’i dhënë udhëzime Bordit Menaxhues të Agjencisë Kombëtare të Programeve Evropiane të Edukimit dhe Lëvizjes për të shkarkuar drejtoreshën Lidija Dimova.

Rezultati pritet pas seancës së qeverisë dhe propozimi për heqjen e saj nga detyra vjen nga Zëvendës Kryeministri Ljupço Nikollovski i ngarkuar me luftimin e korrupsionit. Zaev tha se ka mjaft argumente që Dimova të shkarkohet për arsye etike.

– Unë do ta pranoj atë propozim, ne do të japim sugjerime nëse qeveria bie dakord që bordi të veprojë për shkak të pjesës etike, pjesa tjetër është diçka që institucionet e tjera e bëjnë, ne nuk jemi kompetentë, dhe kjo është për një përgjegjësi të mundshme penale për punë të paligjshme, por nuk do të hyja në atë pjesë. Këtu kemi një pjesë të mjaftueshme etike ku duhet të merret përgjegjësia dhe unë pajtohem që qeveria duhet të reagojë ndaj çështjeve të tilla, jo rastësisht, ju gazetarë dhe të gjithë jeni vigjilentë, jo më shumë nëse ishte e nevojshme të financohej edukimi i flokëve apo mbështetja e shkollës, jo . Qëndrimi ndaj jush gazetarë nuk është mjaft i përgjegjshëm, nuk është i barabartë, thotë kryeministri Zoran Zaev.

Cilët janë anëtarët e Bordit që do të vendosin për fatin e Dimovës, nuk ka informacion në faqen e internetit të Agjencisë, as nuk është njoftuar nga Qeveria. Kanal 5 gjithashtu i kërkoi Lidija Dimova një koment, por ajo donte të bënte një deklaratë. E gjithë procedura ndjek dyshimet në publik rreth mënyrës së shpërndarjes së parave për projektet arsimore përmes agjencisë. Policia Financiare po heton nëse ka ndonjë keqpërdorim të mundshëm të fondeve, të cilat duhet të paraqesin gjetjet në Prokurorinë Publike.

Inspektimet në agjenci janë duke vazhduar, ne gjithashtu mendojmë se deri në fund të kësaj jave do të përfundojmë ato inspektime, ato do të raportohen tek një prokuror publik kompetent, dhe pastaj do të kemi një përcaktim nëse ka përgjegjësi apo jo.

Pas dyshimeve në publikun maqedonas, Brukseli gjithashtu njoftoi se Komisioni Evropian do të kontrollojë keqpërdorimin e mundshëm të fondeve evropiane. kanal5/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

7 thoughts on “Drejtoresha e Agjencionit nacional për programe arsimore drejt shkarkimit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *