LSDM: 5,726 prindër të vetëm dhe pensionistë do të marrin kartela pagesore përmes paketës së katërt të masave të qeverisë

Qeveria e udhëhequr nga LSDM gjatë pandemisë së koronavirusit po ndihmon vazhdimisht këdo që ka nevojë për ndihmë nga qytetarët dhe ndërmarrjet për të zbutur pasojat negative.

Buxheti me ribalancin për vitin 2020 siguron 470 milion euro për zbatimin e masave të paketës së katërt të ndihmës dhe mbështetjes, e cila siguron fonde të konsiderueshme për të mbështetur ekonominë, për të kursyer punë, për të forcuar konsumin privat.

Ndryshimet në Buxhetin për vitin 2020 duhet të miratohen në Parlament në mënyrë që 283,000 qytetarë të marrin karta të brendshme pagese me vlerë 6,000 denarë secili.

5,726 prindër të vetëm do të marrin karta pagese në shtëpi si mbështetje në trajtimin e pasojave të krizës ekonomike. Kjo do të nënkuptojë forcimin e buxheteve familjare të mbi 5,700 familjeve dhe rritjen e konsumit privat.

Pensione do të marrin edhe pensionistët me pension më të ulët se 15,000 denarë, punëkërkues pasivë, artistë të pavarur, kineastë, punëtorë kulturorë dhe artistë të estradës, si dhe 540 studentë, si dhe qytetarë që janë mbi 64 vjeç dhe nuk kanë pension apo pension shtetëror. pension social dhe kanë të ardhura më të ulëta se 15,000 denarë, ose nuk kanë fare të ardhura.

LSDM si një parti e përgjegjshme vazhdon të krijojë dhe zbatojë masa dhe politika për të ndihmuar dhe mbështetur të prekurit nga pandemia, vazhdon me kujdes të vërtetë për të gjithë. LSDM/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *