Mediat: Faktorët e fshehur që mund të prodhojnë një fitore të befasishme të Donald Trumpit

Pothuajse çdo masë që përdorin operativët politikë, akademikë dhe analistë për të parashikuar zgjedhjet, rezultati thotë se Joe Biden do të fitojë Shtëpinë e Bardhë.

Pjesëmarrja e demokratëve po rritet në votimet e parakohshme. Por, është e paqartë nëse do të jetë e mjaftueshme për të kapërcyer një vrapim të pritshëm të votave që republikanët, votues me postë, do t’i hedhin personalisht më 3 nëntor.

Ekziston pasiguri në lidhje me saktësinë e votimit në disa shtete të caktuara, efikasitetin e përpjekjeve për shtypjen e votuesve të GOP, madje edhe numrin e fletëvotimeve postare që për një arsye ose një tjetër do të skualifikohen.

“Ka më shumë të panjohura të njohura se sa kemi pasur ndonjëherë në çdo moment”, tha Tom Bonier, CEO i firmës të angazhuar nga demokratët. “Instrumentet që kemi për të vlerësuar këtë garë, sondazhet, modelet tona parashikuese … problemi është që të gjitha ato mjete janë ndërtuar rreth zgjedhjeve normale të vlerësimit. Dhe këto janë gjithçka përveç zgjedhjeve normale”.

Për këtë arsye, ndër të tjera, demokratët po vlerësojnë votimet e parakohshme, duke qarkulluar memorandume të fushatës së ankthit dhe po përgatiten për dy javë të gjata.

“Ne nuk e dimë se çfarë çmendurie do të hedhë Trump”, tha Matt Bennett i grupit të qendrës së majtë “Rruga e Tretë”. “Çdo ditë është një javë dhe çdo javë është një muaj. Do të ndihet si një kohë e gjatë nga tani deri më 3 nëntor”, pohoi ai.

Nga të gjitha arsyet që demokratët të jenë të pasigurt, më shqetësuese për partinë është ajo që – tani për tani – po shkon shumë mirë për ta: Pjesëmarrja. Më shumë se 27 milionë njerëz kanë votuar tashmë në të gjithë vendin që nga e diela, disa pasi qëndruan në radhë për orë të tëra, sipas të dhënave të përpiluara nga Projekti i Zgjedhjeve i Shteteve të Bashkuara. Në shtetet që raportojnë kthimin nga partia, demokratët po kthejnë më shumë vota sesa republikanët. Republikanët dhe Demokratët ashtu besojnë se votuesit e hershëm në shtetet e tjera gjithashtu janë demokratë të dobët.

Por profesionistët politikë nuk e dinë se sa përparësi të madhe do të ndërtojnë demokratët në votimet e parakohshme – apo nëse do të jetë e mjaftueshme për të kapërcyer valën e votave që republikanët pritet të hedhin personalisht.

Duke shënuar “shenja të qarta paralajmëruese” për Biden, një strateg i shquar qarkulloi një memo midis demokratëve në fillim të këtij muaji duke përmendur rritjen e regjistrimit të votuesve të shkolluar të bardhë, jo kolegjikë – baza demografike e presidentit, Donald Trump – në Pensilvani, Wisconsin dhe Michigan. Nuk ka asnjë precedent që Trump të kapërcejë një deficit kaq të madh të sondazheve kaq afër zgjedhjeve, shkroi strategu. “Dhe akoma … ”

Për demokratët, pasiguria për atë se kush voton është vetëm një pjesë e ekuacionit. Ajo gjithashtu është e paqartë se sa fletëvotime postare në fund të fundit do të refuzohen dhe në cilat shtete.

Nuk është çështje e vogël. Pasi Gjykata e Lartë e Pensilvanisë vendosi muajin e kaluar se të ashtuquajturat fletëvotime të zhveshura – ato të postuara pa një zarf të duhur – nuk mund të numëroheshin, zyrtarët e zgjedhjeve paralajmëruan se më shumë se 100 mijë vota mund të zhvleftësoheshin. Kjo është më shumë se dyfishi i diferencës me të cilën, Trump mundi Hillary Clintonin në shtet në vitin 2016.

Republikanët në shtetet e tjera kanë pasur një farë suksesi në gjykatë duke parandaluar që të numërohen fletët e votimit me postë që mbërrijnë pas Ditës së Zgjedhjeve. Një fitore e Bidenit mund të varet jo vetëm nga bindja e demokratëve për të vazhduar votimin në dy javët e ardhshme – por për t’u siguruar që ata e bëjnë këtë në mënyrë korrekte.

Ekziston pasiguri, veçanërisht për votuesit më të rinj, të cilët po kthejnë fletët e votimit me një ritëm më të ngadaltë se sa ata të moshuarit. Kjo është tipike, shkroi Michael McDonald, i cili drejton Projektin e Zgjedhjeve, në një analizë të votimit të javës së kaluar.

Akoma, ai tha, “Unë parashikoj në javët e ardhshme narrativa e demokratëve do të ndryshojë nga euforia mbi epërsitë e dukshme të mëdha në votimin e hershëm për t’u shqetësuar se një numër disproporcionalisht i madh i votuesve të rinj, ende nuk i kanë dorëzuar votat”.

“Një e panjohur e madhe e njohur për momentin është sa demokratë po i dërgojnë fletët e tyre të votimit”, tha Nick Trainer, drejtori i fushatës së Trumpit për strategjinë e fushës së betejës.

Sigurisht, shumë demokratë do të shkojnë në votime. Por ajo që ata mund të gjejnë atje është një burim tjetër shqetësimi për demokratët. Demokratët po shpenzojnë miliona dollarë në edukimin e votuesve dhe programet e mbrojtjes së votuesve. Por në debatin e tij me Bidenin, Trump u bëri thirrje “mbështetësve të mi të shkojnë në votime dhe të shikojnë me shumë kujdes”, e cila u mor nga disa partizanë si një thirrje për armët, transmeton Telegrafi.

Një arsye që strategët politikë janë përqendruar aq shumë në mekanikën e zgjedhjeve – përfshirë pjesëmarrjen dhe numërimin e votave – është se shumë pak gjëra ka të ngjarë të ndryshojnë rrjedhën e fushatës. Republikanët e kanë shpresën për një kthesë dramatike të coronavirusit ose për një shpërthim të lajmeve të mira ekonomike. Zgjedhjet janë ende referendum për Trumpin.

Sondazhet sugjerojnë se Trumpi do të ketë nevojë për çdo pasiguri të kundër kandidatit për të fituar një mandat të dytë. Por ekziston një farë pasigurie edhe për këtë. Trump nuk mund të mbështetet, siç bëjnë shumë mbështetës të tij, në një përgënjeshtrim të sondazheve publike. Anketuesit e të dy partive thonë se janë duke llogaritur më me kujdes për votuesit e bardhë, të shkolluar jo kolegjial, disa sondazhe të humbura në vitin 2016.

Megjithatë, shumë demokratë vazhdojnë të dyshojnë se të ashtuquajturit votues të qetë ose të ndrojtur të Trumpit ende ekzistojnë – ata që nuk pranojnë t’u thonë anketuesve se mbështesin një president të polarizuar thellësisht.

Përveç kësaj, ndërsa Trump është prapa në shtetet kritike, ai është afër ose brenda kufijve të gabimit në shumë prej tyre. Është e mundur që gara të jetë gatuar tashmë. Deri në këtë pikë, asgjë nuk e ka ndryshuar ekuacionin themelor – dhe kjo përfshin një pandemi, një debat të parë katastrofik dhe shtrimin në spital të Trumpit për një infeksion të coronavirusit.

Për demokratët, nuk ka asnjë çmim politik që duhet paguar për projeksionin e kujdesshëm, i cili mund të ndihmojë të shmang vetëkënaqësinë midis donatorëve dhe votuesve të mundshëm.

Ajo që ndryshon nga viti 2016 është se kemi një kandidat me epërsi të madhe sipas sondazheve, por edhe një president që nuk është i rëndomtë si të kaluarit – kjo i bën zgjedhjet e këtij viti si të papërshkrueshme. balkanweb/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *