Qeveria sot debaton rreth masave të reja anti Covid. Maskat të obligueshme edhe jashtë. Operatorët ekonomik të punojnë deri ora 23:00

Të gjithë operatorët ekonomikë të punojnë deri në orën 23:00, duke kufizuar kapacitetin në transportin publik deri në 50 për qind, duke ndaluar ngjarjet publike dhe duke i rekomanduar të gjithë administratës shtetërore dhe publike, komunave dhe gjykatave, sipas mekanizmit të punës, procesi i punës që do të zhvillohet në ndërrime ose në internet nga shtëpia, ose të reduktuara me një sistem rotacionesh dhe secili prej institucioneve sipas karakteristikave të procesit të punës, janë një paketë masash për të zvogëluar numrin e pacientëve të rinj nga Covid-19, i cili do të propozohet sot në një seancë të Qeverisë nga Ministri i Shëndetësisë Venko Filipce njofton mkd.

Nga ana tjetër, Kuvendi do të diskutojë paketën e mëparshme të masave të propozuara nga Komisioni për Sëmundjet Infektive. Projektligji për Ndryshimin e Ligjit për Mbrojtjen e Popullsisë nga Sëmundjet Infektive në një procedurë të shkurtuar, i cili do të diskutohet nga Kuvendi, përfshin propozimet e mëparshme të Komisionit – mbajtja e detyrueshme e maskave jashtë, kufizimi i grupimit pas orës 22 dhe tubime familjare.

– Pra, ky është ndryshimi i vetëm ligjor që do të ofrojë një mundësi që të gjitha këto masa të tjera të pranohen nga Qeveria pa ndryshime shtesë në ligj. Ai ka nevojë për një shumicë prej 61 deputetësh. Unë nuk pres që i gjithë procesi të zgjasë më shumë se disa ditë. Besoj se deri në fund të javës këto masa do të jenë në fuqi, tha dje Filipce.

Virusi është shumë i përhapur kudo, tha Filipce dhe shtoi se numri i pacientëve po rritet ndjeshëm dhe spitalet po mbushen.

Ai vuri në dukje se pacientët nuk janë akomoduar ende në spitalin modular pranë Klinikës së Sëmundjeve Infektive, megjithëse është plotësisht i përgatitur, stafi është i gatshëm, si dhe internistët që vijnë pas sistemit të rotacionit dhe infermierët.

– Në spitalin “8 Shtator” i gjithë stafi punon për këtë çështje dhe internistë dhe anesteziologë të cilët punojnë së bashku me infektologët. Repartet infektive në Strumicë tashmë janë mbushur, më tej në Kumanovë, Shtip, kapacitetet në spitalin e Koçanit kanë filluar të angazhohen. Nuk ka vend në spitalin në Prilep dhe një krah tjetër është hapur në spitalin e Manastirit në tërë këtë rajon, dhe kapaciteti i spitalit në Gostivar po plotësohet me shpejtësi, tha Filipce.

Ai u tha qytetarëve se situata është me të vërtetë serioze, se hapi tjetër do të ishte një kufizim i plotë i lëvizjes ose ndalimi i orarit.

– Le të fitojmë forcë të gjithë, sepse kjo është rruga, tha Filipce, duke theksuar se numri i pacientëve po rritet në rajon dhe kudo në Evropë.

161 raste të reja me Covid-19 nga 771 teste u regjistruan në raportin e djeshëm të Ministrisë së Shëndetësisë për 24 orët e fundit. 12 pacientë vdiqën, nga të cilët shtatë nga Shkupi (56, 86, 71, 57, 41, 86 dhe 82), një nga Struga (67), një nga Tetova (85), një nga Manastiri (68), një nga Kavadarci (56) dhe një nga Prilep (63).

Numri i përgjithshëm i Covidit të diagnostikuar në vend që nga fillimi i epidemisë është 23 788, numri i pacientëve të rikuperuar është 17 392, numri i vdekjeve është 846. Numri i rasteve aktive në vend është 5550, nga të cilat në Shkup janë 2674.

Një total prej 487 pacientësh janë të shtruar në spital në vend.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *