Zaev – Borisov takim me 11 Nëntor, kërkohet zgjidhje rreth gjuhës dhe kombit maqedonas

Kryeministri Zoran Zaev është planifikuar të takohet me homologun e tij Bullgar Boyko Borisov më 11 nëntor në Sofje, si pjesë e bashkë-kryesimit maqedono-bullgar të Procesit të Berlinit 2020. Deri në atë kohë, sipas udhëheqjes maqedonase, komunikimi midis dy vendeve po intensifikohet. niveleve në frymën e Marrëveshjes së Bashkëpunimit dhe Fqinjësisë së Mirë, në mënyrë që të kapërcehen ndryshimet në pritje të miratimit të kornizës negociuese dhe mbajtjes së Konferencës së parë Ndërqeveritare me Bashkimin Evropian.

Vendi po bën përpjekje diplomatike për të gjetur një rrugëdalje nga situata, pas botimit të memorandumit shpjegues bullgar për vendet anëtare të BE, i cili, ndër të tjera, mohon gjuhën maqedonase dhe kombin maqedonas dhe investon në forcimin e komunikimit dypalësh me Sofjen. që del nga Marrëveshja me Bullgarinë ka një vullnet të qartë për t’u zgjidhur përmes punës së Komisionit të Përbashkët Maqedonas-Bullgar. mkd.mk/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

96 thoughts on “Zaev – Borisov takim me 11 Nëntor, kërkohet zgjidhje rreth gjuhës dhe kombit maqedonas

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *