A do të jetë penges Bullgaria për hapjen e negociatave të Maqedonisë së Veriut! Kroacia me mbështetje të parezervë.

Autoritetet kroate kanë shprehur mbështetje për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE dhe presin që Konferenca e parë Ndërqeveritare midis vendit dhe Bashkimit Evropian të mbahet deri në fund të vitit njofton lokalno.mk, ndërsa në të njëjtën kohë Shkupi dërgoi mesazhe se Bullgaria pritet të vazhdojë të jetë një mbështetëse kryesore e integrimi ynë euro-atlantik dhe BE në qëndrimin e saj ndaj vendit për të treguar se është një bashkësi vlerash dhe parimesh.

Kryeministri kroat Andrej Plenkovi gjatë një takimi me Ministrin e Jashtëm Bujar Osmani, i cili vizitoi Zagrebin dje, tha se Kroacia mbështet fuqimisht pranimin e vendit në Bashkim dhe pret që Konferenca Ndërqeveritare e Maqedonisë Veriore-BE të mbahet deri në fund të vitit. do të shënojë fillimin e negociatave të anëtarësimit,

– Kroacia mbështet fuqimisht Maqedoninë e Veriut si një vend kandidat për anëtarësimin në BE dhe pret që procesi i hapjes së negociatave të fillojë së shpejti. Kroacia pret që një konferencë ndërqeveritare të mblidhet deri në fund të vitit, gjatë presidencës së Gjermanisë në BE, për të hapur negociatat, tha Plenkoviç.

Mbështetja e Zagrebit për integrimin evropian të vendit u konfirmua në takimin e Osmanit me homologun e tij kroat Goran Grlic Radman, në të cilin u vlerësua se vazhdimi i politikës së zgjerimit të Bashkimit do të jetë një sinjal pozitiv për të gjithë rajonin, si një interes thelbësor i vendeve anëtare. të BE-së për Ballkanin Evropian Perëndimor.

Mbështetja kroate ndjek Slloveninë, të cilën Osmani vizitoi të hënën, shprehu mbështetje të fortë për procesin e integrimit evropian të Maqedonisë dhe dërgoi një mesazh të qartë se Konferenca Ndërqeveritare do të mbahej deri në fund të vitit.

Në të njëjtën kohë, nga Shkupi, Kryeministri Zoran Zaev shprehu besim se Bullgaria, e cila ka qenë një mbështetëse e fortë e integrimit tonë Euro-Atlantik, do të vazhdojë të na mbështesë në të ardhmen dhe se deklaratat nga Sofja për një mbështetje kaq të madhe do të konfirmohen në praktikë.

– Besoj se do të ndodhë në dhjetor, por nëse nuk do të ndodhë, atëherë duhet të dihet se po kërkonim diçka për të cilën as nuk mund të flasim dhe as nuk do të donim ta pranonim. Por, për të lënë hapësirë ​​për diskutim nga komisionet, Zaev ishte vendimtar.

Kryeministri tha se Bullgaria nuk i kërkon Maqedonisë së Veriut të ndryshojë Kushtetutën dhe zgjidhja e mosmarrëveshjes aktuale nuk është përmes nënshkrimit të një marrëveshjeje të re.

– Ne tashmë kemi një marrëveshje. Ky është Traktati i Miqësisë dhe Fqinjësisë së Mirë me Bullgarinë. Kjo marrëveshje zgjidh kapitujt historikë që duhet të jenë pjesë e festës sonë të përbashkët përmes së cilës ne do të ndërtojmë miqësinë, dhe kjo është si pjesë e historisë sonë të përbashkët. Marrëveshja e nënshkruar, e nënshkruar në maqedonisht dhe bullgarisht, flet për të dy popujt, tha Zaev, duke shtuar se unë pres një hap përpara dhe një shprehje të miqësisë së madhe nga Sofja.

Osmani nga Zagrebi gjithashtu shprehu shpresën për kapërcimin e mosmarrëveshjes me Bullgarinë, duke thënë se në periudhën e ardhshme të gjitha sfidat do të adresohen si duhet dhe “investimi i madh politik i përbashkët për perspektivat evropiane të të gjithë rajonit nuk do të lejohet të dështojë”.

Në një intervistë për të përjavshmen kroate “Nacional”, ai tha se do të ishte një gabim i pafalshëm, si për ne ashtu edhe për Bullgarinë, nëse do të lejonim një luks të tillë për të krijuar një mbresë të thellë në marrëdhëniet në të cilat kemi investuar kaq shumë dhe kështu të bllokojmë perspektivën evropiane të Maqedonisë së Veriut.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “A do të jetë penges Bullgaria për hapjen e negociatave të Maqedonisë së Veriut! Kroacia me mbështetje të parezervë.

  • 10/03/2021 at 11:08
    Permalink

    70421 236473Top rated lad speeches and toasts, as well toasts. could very properly be supplied taken into consideration producing at the party consequently required to be slightly far more cheeky, humorous with instructive on top of this. very best man speeches funny 351252

    Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *