Masat e reja në fuqi: Administrata me organizim të punës, online – shtëpi dhe rotacion, operatorët ekonomik do punojnë deri ora 23:00

Qeveria e maqedonisë ka pranuar rekomandimet e Komisionit për Sëmundjet Infektive. Kjo kufizon orët e punës së ambienteve të hotelierisë deri në orën 23:00, dhe administrata shtetërore dhe publike të organizoj punën nga shtëpia ose me ndërrime, rotacione. Ndër masat e reja është një kufizim 50% i kapacitetit të udhëtarëve në automjetet e transportit publik dhe rekomandimi që ndalimi i frekuentimit të spektatorëve në ndeshjet sportive të organizuara nga Federata e Hendbollit dhe federatat e tjera të sporteve, e cila më herët kërkoi që të hiqet ky ndalim.

Përndryshe, ndryshimet në Ligjin për Mbrojtjen e Popullsisë nga Sëmundjet Infektive nuk ishin në axhendën e Parlamentit dje, pasi opozita kërkoi kohë për t’i shqyrtuar ato. Ndryshimet në këtë ligj duhet të jenë baza për zbatimin e masave të reja për mbrojtjen kundër koronavirusit.

Ndryshimet në Ligj do ta bëjnë të detyrueshme mbajtjen e një maske jashtë, do të ndalojnë grupimin në ambiente të jashtme pas orës 10 dhe do të kufizojnë numrin e mysafirëve në shtëpitë e katër personave.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

3 thoughts on “Masat e reja në fuqi: Administrata me organizim të punës, online – shtëpi dhe rotacion, operatorët ekonomik do punojnë deri ora 23:00

 • 01/21/2021 at 17:39
  Permalink

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.

  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and
  was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *