Miloshoski: VMRO-DPMNE propozon krijimin e një komisioni të posaçëm shtetëror për të luftuar covid-19

Megjithëse diskutimi mbi ndryshimet në ligj u shty me kërkesë të VMRO DPMNE, sot partisë iu kërkua të caktojë seancën, por ata thonë se nuk do ta mbështesin atë.

– Në mënyrë që të mos shërbejë si justifikim se ligjit që ata po propozojnë i mungojnë masat thelbësore për të luftuar pandeminë dhe për të mos filluar tjerrjen se kush është fajtor për punën e dobët të Komisionit të Ministrit të Shëndetësisë, VMRO-DPMNE i bën thirrje qeverisë për të caktuar një seancë parlamentare sot. Ne e dimë që ata nuk kanë kuorum, por ne do të jemi korrekt, ne do ta bëjmë kuorumin në seancën parlamentare. Edhe pse do të jemi të përmbajtur, ne përsëri do të mundësojmë që ky projektligj të kalojë, thotë Antonio Milososki – deputet nga VMRO DPMNE.

VMRO-DPMNE beson se përgjegjësia për numrin e lartë të të sëmurëve dhe të vdekurve i takon Komisionit për Sëmundje Infektive, kështu që ata kërkojnë që Kuvendi të formojë një Komision të ri në vend të tij, i cili do të përfshinte ekspertë të shquar, dhe vendimet do të ishin të detyrueshme, jo këshilluese si tani ..

Kjo ide iu paraqit personalisht Filipçes dje nga sëmundja infektive Velo Markovski, i cili kohët e fundit ka qenë një anëtar i ri i KE të partisë, por propozimi u refuzua.

Ministri e sheh këtë si një përpjekje për të bllokuar masat për shkak të pikave të përditshme politike.

– Kërkesa për formimin e një Komisioni të ri që do të zgjidhet nga Kuvendi është vetëm një mënyrë për të treguar kujdes dhe konstruktivitet të pretenduar dhe është plotësisht e pabazuar. Komisioni për Sëmundjet Infektive përbëhet nga profesionistë të lartë, ekspertë të fushës së tyre. – shkruan Filipce në Facebook. kanal5/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *