Partia e Vuçiç e cila fitoi bindshëm, paralajmëroi zgjedhje të parakohshme parlamentare në aprill 2022

Qeveria që do të formohet është me një kohëzgjatje të kufizuar dhe zgjedhjet e parakohshme parlamentare do të mbahen jo më vonë se zgjedhjet presidenciale, më 3 prill 2022, tha Presidenti i Serbisë dhe udhëheqësi i Partisë Progresive Serbe Aleksandar Vuçiq pas seancës së Kryesisë së partisë. në lidhje me përbërjen e Qeverisë së re, shkruan H1 transmeton mkd.mk.

Në Qeveri, njoftoi Vuçiç do të ketë SPAS dhe SPS, ndërsa udhëheqësi i Socialistëve, Ivica Daci do të jetë Presidenti i ri i Asamblesë së Serbisë.

“Ne bëmë pyetjen (në seancën e Kryesisë së SNS) nëse do të marrim gjithçka në duar dhe cilat janë qëllimet. “Sot ne kemi përcaktuar gjashtë qëllime themelore,” i tha Vuçiç një konference shtypi pas seancës.

Vuçiç bëri të ditur se plani i qeverisë është të luftojë për shëndetin e qytetarëve – të luftojë epideminë e koronavirusit, të ndërtojë spitale, të rrisë kapacitetet dhe të ndërtojë qendra të reja klinike.

Ndër pikat është lufta për interesat e Serbisë në Kosovë dhe të jesh i gatshëm për bisedime dhe kompromise dhe luftë kundër mafies.

“Nuk do të ketë asnjë kompromis në lidhje me respektimin e të drejtave themelore të njeriut, askush nuk do të jetë në gjendje të mundë migrantët ose dikë tjetër,” tha Vuçiç.

Qëllimi i katërt dhe i pestë janë ruajtja e pavarësisë së Serbisë dhe vendimmarrja e pavarur, si dhe reformat e përshpejtuara.

“Veçanërisht duke zgjidhur problemet brenda shtetit të së drejtës dhe integrimit evropian, ne do të kemi një ministri të re për të drejtat e njeriut dhe dialogun social, ministri të tilla ekzistuan gjithashtu midis anëtarëve të BE,” tha Vuçiç.

Si një qëllim i gjashtë, Vuçiç përmendi forcimin ekonomik të vendit.

“Të kemi një rritje prej mbi gjashtë përqind … Këto janë qëllime të larta, një shkallë jashtëzakonisht e lartë … Në tre vitet e ardhshme, kolektivisht, ne duhet të jemi të parët në Evropë, ky është qëllimi,” tha udhëheqësi i SNS.

Vuçiç gjithashtu tha se SNS do të vazhdojë të bashkëpunojë me Partinë Socialiste të Serbisë, por në një format pak të modifikuar.

Ai gjithashtu tha se udhëheqësi i socialistëve, Ivica Daçiç, do të zgjidhej kryetari i ri i Kuvendit të Serbisë dhe se ai kishte mundësinë të takohej sot me udhëheqësin e SPAS-it, Aleksandar Capic, i cili nuk kërkoi asgjë, por vetëm foli për të ardhmen e vendit. .

“Unë personalisht kam marrë pjesë në bisedat me njerëzit që kaluan pragun e zgjedhjeve. “Ne kemi pasur një bashkëpunim shumë të mirë me SPS për tetë vjet, kemi pasur pikëpamje paksa të ndryshme se si duhet të duket në të ardhmen, unë tashmë i kam pranuar propozimet e Daçiç më shumë sesa ai i imi,” tha Vuçiç.

SPAS do të ketë një pozicion ministror në qeverinë e re, njoftoi Vuçiç.

Siç tha ai, ka disa dilema në lidhje me përbërjen e qeverisë së re dhe ai njoftoi se përbërja përfundimtare do të shpallet të Dielën, 24 Tetor.

I pyetur nga një gazetar i H1 mbi bazën e cilit nen të Kushtetutës ai shkurtoi mandatin e qeverisë së re, Vuçiç tha se ai nuk e kufizoi mandatin e qeverisë, por se ishte një marrëveshje brenda partisë.

“Ne kemi një shumicë në parlament dhe në qeveri, dhe bazuar në atë, mendoj se është e drejtë t’u tregojmë njerëzve atë që mendojmë,” tha presidenti.

I pyetur nëse qytetarët më pas votuan për një “provë”, Vuçiç tha se qytetarët nuk votuan për një “provë”, por për një qeveri që do të drejtojë vendin për një vit e gjysmë.

“Dhe nuk është e imja (qeveria), është qeveria e Serbisë, kështu që mutat e dikujt u përpoqën të mos përfundonin me të pasurit normën më të ulët të rritjes në Evropë dhe të mos kishin një spital të vetëm të ri,” tha ai.

Ai theksoi se qeveria e re është një provë për ministrat, nëse ata janë gati, siç tha ai, “për të goditur dragoin në kokë”.

Ai tha se ministrat do të duhet të punojnë gjatë gjithë kohës për vitin e ardhshëm e gjysmë, pasi vendi përballet me kohë të vështira, si për çështjen e Kosovës dhe Metohisë ashtu edhe për krizën e kovidit dhe pasojat e saj ekonomike.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

9 thoughts on “Partia e Vuçiç e cila fitoi bindshëm, paralajmëroi zgjedhje të parakohshme parlamentare në aprill 2022

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *