Portali i njohur evropian Politico: Një hap prapa për Maqedoninë – Bullgaria nuk do të lejojë fillimin e negociatave

Një hap prapa për Maqedoninë – Bullgaria nuk do të lejojë fillimin e negociatave të pranimit, shkruan portali i njohur evropian Politico. Sipas medias, qeveria bullgare u dërgoi një letër qarkore vendeve anëtare të BE, duke shpjeguar pozicionin e Sofjes zyrtare.

Ideshtë ideologjia anti-bullgare ajo që mbështetet nga qeveria është arsyeja kryesore për rezervat e Bullgarisë, shkruan Politico.

Dokumenti Bullgar, më konkretisht, thotë se autoritetet maqedonase nuk kanë bërë sa duhet për të përmirësuar marrëdhëniet fqinjësore dhe për të parandaluar gjuhën e urrejtjes ndaj fqinjit.

Korniza e negociatave u prezantua ambasadorëve të BE në Bruksel për herë të parë sot. Gjatë diskutimit dy orësh, ambasadori bullgar foli më së shumti, duke theksuar se Sofja kundërshton versionin e shkurtuar të emrit të vendit, si dhe titullin e gjuhës si maqedonisht.

Sipas burimeve të MIA-s nga Brukseli, Bullgaria është e vetme në pozicionin e saj për të bllokuar Maqedoninë, por siç thonë ata, e drejta e vetos në Bashkim është e paprekshme për momentin dhe Bullgaria, nëse vendos, mund të bllokojë miratimin e kornizës.

Shtetet anëtare janë të detyruara të mbështesin negociatat e pranimit me Maqedoninë, sepse ato tashmë kanë dhënë dritën jeshile një herë, thotë ambasadori gjerman, vendi i të cilit aktualisht mban presidencën e Unionit. Shefi i delegacionit të BE në Maqedoni nuk lë as optimizmin.

Afati i fundit për miratimin e kornizës negociuese për Maqedoninë është 10 nëntori, përkatësisht Këshilli i Çështjeve të Përgjithshme.

Deri atëherë, duket se shansi i fundit për të pastruar problemin do të jetë takimi Zaev – Borisov, i cili duhet të mbahet në fillim të muajit të ardhshëm dhe pritet një aktivitet intensiv diplomatik, kryesisht nga qeveritë gjermane dhe austriake, të cilët do të përpiqen të ndihmojnë gjetja e një zgjidhje reciprokisht të pranueshme. Source/sitelmk/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *