Spitali infektiv i stërmbushur, në ndihmë spitali modular, spitalet para kolapsit

Ambulancat, pacientët kritikë me Covid, anëtarët e familjes të shqetësuar në ngërçe presin informacionin jashtë. Ky imazh nga para Ditës së Infektivit lëvizi para spitalit modular njofton telma.mk. Në një kohë shumë të shkurtër, rreth 15 pacientë me Covid u shtruan në spital. Nëse ky presion vazhdon, është e pasigurt nëse do të ketë një shtrat të lirë atje deri në fund të javës. Pacientët me Covid të konfirmuar në panik, pyet publiku, a do të përballojë stafi mjekësor valën thelbësore të Covid, e cila po merr vrull.

Nga spitalet në brendësi, është më kritike në jug-lindje. Gruaja nga Strumica mbeti pa një shtrat të vetëm të lirë dhe ajo gjithashtu kishte personel mjekësor. Spitali i Velesit po mbushet me të shpejtë me pacientë (ka 54 shtretër, 35 prej tyre janë tashmë të zënë), por edhe atje personeli mjekësor është i vogël. Gjatë 24 orëve të fundit, virusi ka marrë 4 jetë të reja dhe pozitive për Covid janë tre infermiere të tjera në repartin infektiv, një anesteziolog dhe një tjetër punonjës.

Dramatike edhe në Kumanovë. Reparti infektiv është i mbipopulluar dhe reparti psikiatrik do të shndërrohet në një Qendër Covid. Mjekët në spitalin e Kavadarit nuk u ngritën më këmbë. Ata nuk mund t’i referojnë më pacientët në Veles, kështu që atyre iu desh të aktivizonin repartin Covid, i cili ka vetëm 14 shtretër dhe mund të kujdeset vetëm për pacientët me një pamje klinike mesatarisht të rëndë. Më kritikët tani po dërgohen në Shkup.

Vala e vjeshtës e Kovid dha një goditje të fortë edhe në Tetovë. Qyteti është i treti në hartë me më të infektuarit, menjëherë pas Strumicës. Dhe atje, për dy javët e fundit, ka pasur një fluks të madh pacientësh, numrat janë dyshifrorë çdo ditë. Nga 44 shtretër në Departamentin e Sëmundjeve Infektive në Tetovë dhe në Qendrën Covid, vetëm 21 janë mbushur. Spitali shpjegon se kjo fotografi është rezultat i faktit se një numër i madh i rasteve të reja të Covid kanë simptoma të lehta ose janë asimptomatike. Presioni mbi spitalin e Gostivarit është gjithashtu i fortë. Nga 24 shtretër në Njësinë e Sëmundjeve Infektive, vetëm tre janë falas.

Mbushje e disa prej spitaleve në brendësi dhe fluksi i pacientëve në Shkup, përsëri ngriti pyetjen: “A do të kthehet spitali i parafabrikuar i ushtrisë në infektive”.

Mbushja e përshpejtuar e ambienteve spitalore do të jetë faktori kryesor për masat përfundimtare të reja kufizuese. Ministri Filipce paralajmëroi dje, nëse departamentet infektive në të gjithë vendin janë të mbipopulluar, një shtetrrethim do të jetë i pashmangshëm. Burimi: telma/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Spitali infektiv i stërmbushur, në ndihmë spitali modular, spitalet para kolapsit

 • 07/04/2021 at 15:45
  Permalink

  Hello! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard
  on. Any recommendations?

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *