Ambasadorja gjermane Holstein: Fillimi i negociatave me Maqedoninë e Veriut, do të ishte dështim nëse nuk ndodh

Berlini dhe Brukseli presin që Maqedonia e Veriut të fillojë bisedimet e pranimit në BE deri në fund të vitit.

Ambasadori gjerman Anke Holstein tha dje se në lidhje me procesin e zgjerimit, qëllimi i qartë i presidencës gjermane të BE është që të mbajë konferencën e parë ndërqeveritare me Maqedoninë e Veriut deri në fund të vitit dhe vlerësoi se do të ishte një dështim nëse kjo nuk do të ndodhte.

– Në mars, të gjitha vendet anëtare dhanë dritën jeshile për fillimin e negociatave dhe hapjen e negociatave të anëtarësimit për anëtarësim me Maqedoninë e Veriut. “Ne po punojmë shumë për të mbajtur një konferencë ndërqeveritare dhe jemi optimistë se do të jemi në gjendje ta arrijmë këtë qëllim,” tha Holstein, i cili foli me Ambasadorin e BE David Gere dhe Zëvendës Kryeministrin Nikolla Dimitrov në një ngjarje promovuese në internet për projektin “Promovimi i Vlerave të Përbashkët në të gjithë Evropën”. i Transparencës Ndërkombëtare-Maqedoni.

Sipas saj, Procesi i Berlinit lehtëson shumë këtë proces dhe shprehu besimin se do të ketë një atmosferë konstruktive në nëntor gjatë bashkë-presidencës së përbashkët maqedono-bullgare me samitin në Sofje.

– Kjo është një datë e rëndësishme për kompletimin e rendit të ditës në dhjetor. Sipas rregullave dhe procedurave, 10 nëntori është shansi i fundit për të pranuar kornizën negociuese dhe ne do të bëjmë gjithçka që kjo të ndodhë, tha Holstein.

Ambasadori i BE Gere, nga ana e tij, tha se vendimi për hapjen e negociatave u mor në mars dhe se diskutimet mbi një kornizë negociatash po vazhdonin në Bruksel.

“Shpresoj që marrëveshja të arrihet deri në fund të vitit,” tha Gere.

Zëvendës Kryeministri për Çështjet Evropiane Dimitrov gjithashtu shprehu besimin se si Brukseli dhe Berlini e njohin rastin.

– Në mars kemi pasur një vendim të pakushtëzuar për të filluar negociatat dhe mendoj se do të jetë mirë për të gjithë ne, dhe për BE-në, dhe për të gjithë fqinjët tanë që të bëjnë që në dhjetor të marrim përfundimisht qasje të plotë në mjetin për procesin e anëtarësimit, tha Dimitrov.

Pengesa kryesore është pozicioni i Sofjes, e cila konteston identitetin dhe gjuhën maqedonase përmes një memorandumi shpjegues dërguar anëtarëve të BE. Tema e kornizës negociuese për Maqedoninë Veriore ishte në axhendën e ambasadorëve të vendeve anëtare të BE për herë të parë dje, pas disa javësh hekurosje të pikëpamjeve në nivelin e ekspertëve. mbi miratimin e kornizës negociuese për Maqedoninë Veriore, duke theksuar se Sofja kundërshton emrin e shkurtër të vendit (Bullgaria beson se vendi duhet të quhet Republika e Maqedonisë Veriore në komunikimin zyrtar, jo Maqedonia Veriore) si dhe adresimin e gjuhës si Maqedonisht.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

4 thoughts on “Ambasadorja gjermane Holstein: Fillimi i negociatave me Maqedoninë e Veriut, do të ishte dështim nëse nuk ndodh

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *