Ata që kanë simptoma të lehta të qëndrojnë në shtëpi, të ndihmohen ata që kanë më shumë nevojë, apelon drejtoresha e klinikës infektive

Drejtoresha e Klinikës së Sëmundjeve Infektive, Dr. Milena Stevanovi., Apelon tek pacientët me covid-19 që të ndjekin plotësisht rekomandimet e specialistëve, mjekëve të familjes dhe atyre që kanë simptoma të lehta për të qëndruar në shtëpi, të izoluar me terapi simptomatike dhe vitaminare.

“Le t’i ndihmojmë ata që me të vërtetë kanë nevojë për shtrim në spital,” apeloi ajo.

20 pacientë u pranuan dje në Klinikën e Sëmundjeve Infektive. Gjithsej 108 pacientë u shtruan në spital. Ka 80 pacientë me mbështetje të oksigjenit, asnjë pacient me ventilim mekanik

Prej ditës së djeshme, spitali i asamblesë pranë Klinikës së Sëmundjeve Infektive, i cili ka një kapacitet prej 70 shtretërish, filloi të mbushet me pacientë.

“Ekziston një sistem i mobilizimit të personelit mjekësor, si personel i mesëm mjekësor, ashtu edhe mjekësor dhe specialist. Në këtë moment, kolegët nga degët e mjekësisë së brendshme erdhën për të ndihmuar dhe është praktikisht një ekip, një ekip që punon në ndërtesën klinike dhe spitalin modular. “Tani është në të vërtetë një institucion”, tha drejtori.

Sipas saj, për shkak të dinamikës së pranimeve dhe shkarkimeve, nuk është e mundur të parashikohet se si do të mbushen ambientet spitalore, por, përsërit ajo, autoritetet shëndetësore vazhdimisht u bëjnë thirrje qytetarëve që të përmbahen në masat si mënyra e vetme për mbrojtjen personale dhe parandalimin e përhapjes së virusit.

“Të njëjtat masa zbatohen kudo në botë, shumë të thjeshta dhe të lehta për t’u respektuar. Na duhet vetëm disiplina dhe na duhet tani. Mbani distancën tuaj, shmangni tufat, vishni një maskë. Ne, punonjësit shëndetësorë, duhet të durojmë, për ne, për ju, për ne dhe familjet tuaja. “Qytetarët duhet të na ndihmojnë,” tha Dr. Stevanoviç. sdk.mk/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *