BB: Maqedonia e Veriut në krizë, ballafaqohet me recesionin më të thellë nga viti 2001

Maqedonia e Veriut po merret me recesionin më të thellë që nga viti 2001, sipas Raportit të Rregullt të Bankës Botërore mbi perspektivën ekonomike të vendit. Parashikon një rënie të PBB-së prej 4.1 përqind.

“Pandemia ka goditur rëndë ekonominë: karantina, zinxhirët e furnizimit të ndërprerë dhe situata e zgjatur e pafavorshme e epidemisë së verës kanë përkeqësuar perspektivën tashmë të pafavorshme.” Programet e mbështetjes të ofruara nga qeveria kanë zbutur disi ndikimin në punëtorë dhe kompani, por hapësira fiskale është ngushtuar ndërsa borxhi i afrohet 60 përqind të PBB-së. Parashikimi afatshkurtër për vitin 2020 është pozitiv, por me rreziqe të theksuara: faza e pandemisë nuk ka mbaruar akoma dhe periudha e zgjatur e politikave të distancës sociale do të ndikojë në ndërmarrjet, të ardhurat e familjeve dhe shpenzimet e kujdesit shëndetësor. “Megjithëse masat ekonomike dhe sociale për të lehtësuar krizën do të jenë një përparësi kryesore, është e rëndësishme të ndiqni reformat e nevojshme afatmesme (fiskale, konkurrencë, mjedis dhe qeverisje të mirë publike) për të arritur një rimëkëmbje të qëndrueshme dhe pranimin në BE.” në këtë raport.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

49 thoughts on “BB: Maqedonia e Veriut në krizë, ballafaqohet me recesionin më të thellë nga viti 2001

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *