Kërçova pa Covid-qendër, pacientët nëpër çadore, në Prilep gjendja serioze, nuk ka vende të lira në njësinë infektive

Kërçova është qyteti i vetëm i madh në Maqedoni ku nuk ka asnjë Qendër Covid për trajtimin e pacientëve të infektuar me Covid 19, paralajmërojnë mjekët. Për më tepër në spital, nuk ka asnjë shërbim epidemiologjik, kështu që herë pas here vijnë epidemiologë nga Manastiri, dhe nuk ka asnjë repart infektiv, por vetëm një ambulancë, me një infektolog. Drejtori i qendrës shëndetësore, Xhabir Bajrami, thotë se kjo është një periudhë kritike për Kërçovën. Ai shpreson që me ndihmën e Ministrisë së Shëndetësisë, të vendoset një strehë me disa dhoma dhe tualete për trajtimin e pacientëve nga rajoni.

“Kohët e fundit, numri i njerëzve të infektuar me virusin Covid në Kërçovë po rritet. Kjo situatë është rezultat i mosveprimit tonë, sepse ne dështuam të organizohemi me kohë dhe të hapim një qendër kovide brenda qendrës dhe të jemi në gjendje të trajtojmë pacientë me pamje klinike të butë dhe të moderuar në Kërçovë. Ne nuk kemi as një dhomë për trajtimin e përditshëm të pacientëve. “Ne jemi ilaç primar, nuk kemi kushte dhe mundësi për të trajtuar pacientët me Covid,” tha Xhabir Bajrami, drejtor i Qendrës Shëndetësore të Kërçovës.

Në mungesë të hapësirës së përshtatshme në spitalin në Kërçovë, për muajt e fundit është përdorur një çadër për të pritur pacientë të dyshuar për Covid 19.

Në një situatë kur ka një rritje të numrit të pacientëve, këto ditë pothuajse nuk ka vend për pranimin e një pacienti nga rajoni i Kërçovës në spitalet rajonale në Manastir dhe Gostivar, ku trajtohen pacientë me një pamje klinike më të rëndë.

“Në fakt, pacientët të cilët kanë simptoma të kovidiumit 19, ne jemi të detyruar me marrëveshje ose protokoll të raportojmë në qendrat kovidante në Manastir, Ohër ose Gostivar. Fatkeqësisht, në ditët e fundit ne jemi refuzuar sepse nuk ka vend atje, dhe pacientët nga Kërçova kanë mbetur në mëshirë të fatit dhe lumturisë. Unë u bëj thirrje institucioneve të marrin masa sa më shpejt të jetë e mundur. “Për të bërë një spital të improvizuar, ku pacientët mund të marrin ndihmë, dmth terapi me infuzion,” tha Genc Selmani, një mjek në një klinikë private.

Spitali i Kërçovës njofton riorganizimin e lokaleve dhe krijimin e kushteve për trajtimin e pacientëve me kojotë në ambientet e tyre njofton alsat.

Poashtu, në Prilep janë 74 të infektuar rishtas dhe tre të vdekur dje dhe sot.Por ky numër është sigurisht dhjetë herë më i lartë. Nuk ka krevat falas në pavionin infektiv njofton kanal5.

Janë mbi 30 persona mjekësorë të infektuar me virusin corona ose vetëm në izolim.Ka pacientë nga policia si dhe nëpunës civilë.

Dy fabrika tekstili “Kuli” dhe “Triteks” janë mbyllur dhe virusi corona është arsyeja pse 16 nxënës dhe tre mësues nga shkolla fillore rajonale në fshatin Podmol janë vendosur në vetë-izolim, sipas selisë së krizës të bashkisë.

Qendra Shëndetësore thotë se e gjithë barra bie mbi shërbimin e urgjencës mjekësore.

Mjekët e përgjithshëm janë ose të padisponueshëm ose janë të vështirë për tu arritur. Personat e sapo infektuar kanë fshehur kontaktet e tyre kohët e fundit. Ka edhe nga ata mbi 240 që po marrin trajtim në shtëpi dhe vetë-izolohen pas kontrollit të policisë për të lënë shtëpitë e tyre dhe për të ecur lirshëm nëpër qytet.

Që nga fillimi i pandemisë në Prilep, 1009 njerëz janë infektuar dhe 50 kanë vdekur, ky numër pritet të rritet.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Kërçova pa Covid-qendër, pacientët nëpër çadore, në Prilep gjendja serioze, nuk ka vende të lira në njësinë infektive

 • 07/01/2021 at 12:16
  Permalink

  Hey very cool site!! Guy .. Excellent .. Superb ..
  I’ll bookmark your blog and take the feeds also? I am glad to search
  out a lot of helpful information here within the submit, we’d like develop more techniques in this regard,
  thank you for sharing. . . . . .

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *