Mbajtja e maskave në ambient të hapur është e dëmshme!“Bëjnë panik kot, kanë diarre dhe mendojnë se është Kovid-19”

Mbajtja e maskave në ambient të hapur është e dëmshme, pohoi infektologu Velo Markovski në emisionin “Klik Plus”. Ai thotë se gjatë mbajtjes së maskave kur teshtijmë dalin miliardë mikroorganizma, kurse nga ana tjetër nuk lejojmë të dalin nga trupi ynë dhe përmes frymëmarrjes i “thithim” brenda.

“Të mos flasim se mushkëritë janë kontrolluesi kryesor i pH të gjakut. Tash e komprometojmë edhe këtë. Për shkak të kësaj vuajnë edhe fëmijët. Ka fëmijë në moshën 7-vjeçare të cilit i thonë ta mos heqë maskën, ai nuk do ta heqë, por në këtë mënyrë mund të alivanoset. Frymëmarrja e këtillë e rëndon zemrën dhe presionin e gjakut. Kështu që, mbajtja e maskave është e dëmshme, në ambiente të hapura e kam fjalën”, tha Vello Markovski – Infektolog. Tv21/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *