Nga e diella ndryshon ora, akrepat kthehen 60 minuta pas

Ashtu si çdo vit, java e fundit e tetorit sjell me vete ndryshimin e orës. Të dielën, në momentin kur ora do të shënojë 03.00, akrepat duhet të kthehen për një orë prapa, në 02.00.

Në këtë mënyrë rikuperojmë orën “që humbëm” në fund të marsit duke vijëzuar orët me lëvizjen e diellit.

Do të flemë një orë më shumë në mëngjes, por do të humbasim një orë dritë natyrale në mbrëmje.
Kjo mund të konsiderohet dhe epoka e fundit e ndryshimit të orës, pasi shumë vende vitin tjetër do të zgjedhin nëse do të mbajnë orën ligjore apo atë diellore për gjithë vitin.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Nga e diella ndryshon ora, akrepat kthehen 60 minuta pas

 • 03/13/2021 at 09:38
  Permalink

  Thanks , I’ve recently been searching for info about this topic
  for a while and yours is the greatest I have came upon so far.
  But, what about the conclusion? Are you sure in regards to the source?

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *