Orë policore gati në gjithë vendet fqinje, lëzivje kufizuese në të gjithë Evropën

Coronavirusi rivendos masat kufizuese në Evropë. Ora policore, çelës për klubet e natës janë pjesë e veprimeve parandaluese të ndërmarra nga vendet për të zvogëluar numrin e të infektuarve rishtas.

Bullgaria ka urdhëruar mbylljen e diskove në Sofje në dy javët e ardhshme dhe Kryebashkiakja Jordanka Fandakova u ka rekomanduar kompanive private që kanë mundësinë të lejojnë punonjësit të punojnë nga shtëpia.

Në 24 orët e kaluara, një rekord i ri u vendos nga Kroacia. Më shumë se 2,200 u regjistruan midis 8,000 të testuar.

Që nga sot, Greqia po zbaton masa kufizuese. Një shtetrrethim vendoset nga 30 minuta në mesnatë deri në 5 të mëngjesit në Athinë dhe Selanik dhe ka kufizime në kapacitetin e restoranteve.

Në 24 orët e kaluara, një regjistër i zi i njerëzve të infektuar është regjistruar gjithashtu në Slloveni. Ka gati 2 mijë pacientë të rinj .. Autoritetet atje kanë urdhëruar mbylljen e të gjitha restoranteve dhe hoteleve për të paktën një javë, kopshtet janë mbyllur tashmë dhe transporti publik rekomandohet të funksionojë me kapacitetin e tretë .

Përveç Evropës, koronavirusi po merr hov në kontinentin Amerikan. Në një ditë, u regjistruan 84 mijë njerëz, që është më i madhi që nga fillimi i pandemisë. Autoritetet besojnë se arsyeja për rritjen e rasteve të reja janë temperaturat më të ulëta për shkak të të cilave njerëzit ulen më shumë brenda, por edhe kthimi i nxënësve dhe studentëve në shkolla dhe kolegje. sitelmk/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

37 thoughts on “Orë policore gati në gjithë vendet fqinje, lëzivje kufizuese në të gjithë Evropën

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *