Filipçe: Do bëhen më shumë teste të shpejta, parashihet bashkëpunim me laboratorët privat me çmim normal

Laboratorët shtetërorë do të forcohen me plus 350 teste për covid-19 në ditë, dhe ne po flasim me laboratorët privatë për të ndihmuar qytetarët të testohen me çmimin referencë të përcaktuar nga Fondi Shëndetësor, 1,850 denarë, tha sot Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe .
Ministri dhe Kryetari i Komisionit për Sëmundje Infektive, epidemiologu Dr. Zarko Karadzovski mbajti një konferencë të përbashkët për shtyp pas takimit në mëngjes të Komisionit dhe tha se kapacitetet e laboratorëve dhe spitaleve po rriten për të qenë në gjendje të përballojnë valën e fortë të vjeshtës 19
Laboratori në Institutin e Shëndetit Publik do të marrë plus 150 analiza, në Qendrën për Shëndet Publik 100, dhe në Spitalin e Fëmijëve Kozle të njëjtat 100. Laboratorët do të punojnë në dy ndërrime, deri në orën 20:00, tha Karadzovski. Deri të Premten, 60 respiratorë të NATO-s do të mbërrijnë dhe do të vendosen siç duhet në objektet publike.
Për reagimet e gazetarëve se qytetarët kanë pritur me ditë të tëra për një shtetëror dhe se ka një trazirë para ISHP-së, Karadzovski tha: “Populli ynë është mësuar të shkojë në orën 8 për t’u provuar. Sigurisht që do të jetë i mbushur me njerëz. Gjatë fundjavës ne bëmë një departament tjetër të pranimit dhe ata do të jenë në gjendje të vijnë për provë pasdite. “Ne punojmë 16 orë në ditë”. Filipce shtoi se bisedimet janë zhvilluar tashmë me laboratorë privatë për të ndihmuar dhe gjatë kësaj periudhe ata do të monitorojnë rrjedhën e epidemisë nëse termat e rinj do të lehtësojnë presionin në sistemin shëndetësor. Procedura për prokurimin e testeve të shpejta është në proces. sdk/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

8 thoughts on “Filipçe: Do bëhen më shumë teste të shpejta, parashihet bashkëpunim me laboratorët privat me çmim normal

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *