Herët apo vonë secili do të infektohet me koronavirus thekson infektologu austriak, por nuk beson se është i rrezikshëm!

Infektologu austriak Franz Allerberger nuk beson se koronavirusi do të çrrënjoset dhe beson se secili prej nesh do të infektohet herët a vonë, por ai thekson se kjo është një sëmundje shumë më pak e rrezikshme nga sa u paraqitë dhjetë muaj më parë.

“Ne do të qëndrojmë me këtë virus. “Herët ose vonë, secili prej nesh do të ketë një kurorë, përveç nëse ai vdes para kësaj,” tha Allerberger për stacionin radio austriak Oe3.

Drejtori i Departamentit të Shëndetit Publik të Agjencisë së Sigurisë dhe Shëndetit të Ushqimit (AGES) pret që vaksina e koronavirusit të jetë në dispozicion në korrik të vitit të ardhshëm.

“Vë bast se nuk do të ketë shërim, sepse të gjitha barnat kundër viruseve mund të numërohen në gishtat e njërës dorë”, tha ai.

Allerberger thotë se koronavirusi është një sëmundje më e sigurt sesa ishte frikë dhjetë muaj më parë, kur niveli i vdekshmërisë mendohej të ishte 30 përqind.

Ai iu referua një studimi në Universitetin e Stanfordit, sipas të cilit shkalla e vdekshmërisë është 0.23 për qind.

“Kjo vlerë korrespondon gjithashtu me të dhënat tona”, tha infektologu kryesor austriak.

Në të njëjtën kohë, ai paralajmëron që, edhe pse vetëm 7% e njësive të kujdesit intensiv në spitalet austriake janë aktualisht të mbushura, duhet të kihet parasysh se 90% e austriakëve mund të sëmuren dhe se përqindja e njerëzve mbi 65 vjet, sepse vdekshmëria është dukshëm më e lartë se gripi sezonal.

Ai gjithashtu paralajmëroi për një përkeqësim të situatës gjatë dimrit.

“Duhet të kemi kujdes që të mos befasohemi në një sens negativ. Nëse kemi 4,000 ose 5,000 infeksione të reja në ditë, duhet të kemi parasysh që objektet mjekësore do të jenë në kufijtë e tyre, se do të ketë vdekje në shtëpi pleqsh dhe se politikanët do të jenë nën presion të madh. Në parim, ne nuk mund të parandalojmë vdekjet individuale. raste, por ne mund t’i ngadalësojmë ato, “tha Allerberger, duke shtuar se kulmi i infeksionit Covid-19 pritet në dhjetor ose janar. makfax/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *