Mbi 85% e të vdekurve nga Covid-19 me sëmundje të tjera kronike, dhe shumë prej tyre kërkuan ndihmë vonë

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe në konferencën e sotme për shtyp theksoi se një numër i madh i të vdekurve nga Kovid-19 kishin sëmundje të tjera kronike.

– Një përqindje e madhe e pacientëve kishin një formë të rëndë të një sëmundje tjetër kronike, mbi 85% kanë bashkë sëmundje. Shumë vijnë në spital shumë vonë, tha Ministri Filipce transmeton fokus.mk.

I pyetur se cilat janë spekulimet se disa prej pacientëve vdiqën nga sëmundje të tjera, por u regjistruan se vdisnin nga Covid-19, Ministri tha se kështu është, por që nga fillimi nëse pacienti do të kishte një test pozitiv, atëherë shkruhet se ai vdiq. nga koronavirusi.

– reallyshtë vërtet kështu, por ne mbetëm konsistent, dmth. Botimi i të gjithë pacientëve, të cilët, megjithëse kishin një sëmundje të rëndë, dhe prapë ishin të infektuar me Covid-19, tha Filipce.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *