Ribalanci i buxhetit në Parlament, nga java tjetër pritet zbatimi i paketës së katërt të masave ekonomike. 1000 fëmijë pa prindër do të marrin kupona

Ribalanci i Buxhetit që u caktua nga Qeveria sot dhe u paraqit në Parlament, Ministri i Financave Fatmir Besimi pret që të miratohet javën e ardhshme dhe të fillojë zbatimin e masave nga grupi i katërt i masave ekonomike.

– Debati në Komisionin Parlamentar ishte konstruktiv. Nëntë ndryshime u miratuan që ishin në përputhje me masat covid. Një ndryshim u pranua gjithashtu nga opozita në lidhje me 1000 fëmijë pa prindër për të marrë kupona. Buxheti suplementar ka një rritje krahasuar me atë të mëparshëm dhe buxhetin. Ai u dërgua në Parlament sot dhe gjatë kësaj jave debati do të fillojë dhe javën tjetër ne do të fillojmë të zbatojmë masat, tha Ministri në një debat në TV 24.

Sipas biznesmenit Antoni Peshev, grupi i katërt i masave ekonomike po i afrohet asaj që po ndodh në ekonomi për herë të parë, ndërsa për Profesor Nikola Popovski subvencionimi i pasojave të krizës është i justifikuar, dhe ky dhe ribalanci i mëparshëm janë mjaft bujarë për ekonominë dhe familjet. / MIA /

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *