Vitamina më e rëndësishme që mbron nga koronavirusi por dhe nga viruse të tjera

Imunologu Borislav Kamenov tregon se vitamina D është më e rëndësishmja për mbrojtjen e trupit nga koronavirusi, si dhe viruset e tjerë sezonalë. Ai theksoi se të rriturit duhet të marrin deri në 10,000 njësi të kësaj vitamine për të mbrojtur veten nga sëmundjet, ndërsa ky numër tek të rinjtë është 5000.

“Efektiviteti i vitaminës D është i padiskutueshëm, dhe unë mendoj se ky është sekreti pse sëmundja është intensifikuar kohët e fundit. Sepse, megjithëse koha ishte e mirë ndërsa dielli shkëlqente, ne morëm vitaminën D përmes diellit. “Unë njoh shumë miq që pinë 400 njësi, më së shumti 1000, dhe ata mendojnë se është e mjaftueshme”, thotë Kamenov dhe shpjegon se ka rekomandime që thonë se të rinjtë duhet të marrin deri në 5,000 njësi, dhe më të vjetër 10,000 njësi në ditë.

Ai tregon se pacientët kanë nevojë për doza jashtëzakonisht të mëdha, si dhe për faktin se qytetarët ende marrin shumë pak vitaminë D.

“Ne nuk e njohim mjaftueshëm virusin, por duhet të njohim trupin tonë. Nëse nuk kemi mjaftueshëm vitaminë D, atëherë jemi jashtëzakonisht të rrezikuar të marrim covid-19. “Unë nuk jam duke thënë se masat nuk janë të rëndësishme, por për momentin ato nuk janë të mjaftueshme,” tha Kamenov.

Ai kujton se vitamina D është rekomanduar më parë, dhe se numri i pacientëve është zvogëluar që atëherë, por paralajmëron se situata ka ndryshuar me ndryshimin e kohës dhe se është e nevojshme të merret. Ai paralajmëron se ka ndodhur, veçanërisht në Shtetet e Bashkuara, që disa pacientë mbidozojnë këtë vitaminë, kështu që disa prej tyre morën deri në 80,000 njësi.

“E gjithë kjo mund të monitorohet nga afër për të siguruar që nuk ka mbidozë. Megjithëse, frika nga mbidozimi është e panevojshme. “Kishte njerëz të sëmurë që morën deri në 100,000 njësi dhe më pas u ngritën në ditën e tretë.” lokalno/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Vitamina më e rëndësishme që mbron nga koronavirusi por dhe nga viruse të tjera

  • 09/27/2021 at 20:57
    Permalink

    Ιt’s goіng t᧐ Ьe endіng of mine Ԁay, however befⲟre finish Ӏ aam reding tһіs impresasive piece оf writing to iprove my knowledge.

    Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *