Donald Trump: Vuçiç dhe Hoti janë përqafuar dhe puthur 20 minuta në dhomën ovale

Në të fundit të një seri tubimesh, Presidenti i SHBA Donald Trump përsëriti historinë e rolit të tij në zgjidhjen e konfliktit Beograd-Prishtinë – të paktën siç e sheh ai.

“E dini, unë u propozova për Çmimin Nobel për Paqe për arsye të ndryshme … Për shembull, Kosova dhe Serbia. Por vetëm pak, a nuk janë vazhdimisht në luftë, nuk po vrasin njëri-tjetrin? Unë u thashë atyre “nuk ka biznes derisa të ndaloni së vrari njëri-tjetrin”. Dhe ju e dini se çfarë? “U deshën atyre 20 minuta dhe ata vranë njëri-tjetrin për 40 vjet, unë mendoj se ata luftuan për 400 vjet, por pas 20 minutash në Zyrën Ovale, ata u përqafuan dhe u puthën,” tha presidenti i SHBA në një tubim në Nebraska.

Nga rruga, kjo nuk është hera e parë që Trump vlerëson rolin e tij në “zgjidhjen” e konfliktit Beograd-Prishtinë.

“Të kam thënë një histori ditën tjetër. Kosova dhe Serbia kanë vrarë njëri-tjetrin për vite me rradhë. Ata vetëm vranë veten. Ata nuk pajtohen. Si Izraeli dhe Palestinezët. Unë u thashë atyre, pse po luftoni dhe vrisni veten? Ata kanë shumë dallime, përfshirë edhe ato fetare. Unë u thashë atyre, çfarë po bëni? Ne tregtojmë me të dy, kështu që kemi një farë fuqie. Unë u thashë atyre, dëgjoni, le të bëjmë një marrëveshje, le të krijojmë paqe ekonomike, dhe me atë paqe. Ata erdhën në zyrën time, në Zyrën Ovale për të nënshkruar. Ata u përqafuan, ishte mirë që i pashë. “Ne shpëtuam shumë jetë”, tha Trump në një tubim parazgjedhor në Pensilvani në shtator. lokalnomk/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *