Kombi apo Feja

Opinion nga Rexhail Ramadani

Kur jemi ne kete ceshtje gjithmone kombi vjen para fejes.
Pse?

Kombi eshte i lidhur me organizimin e nje shoqerie, me aftesine e asaj shoqerie per te krijuar institucione, me vlerat e perbashketat kulturore, historike dhe i bashkon nje gjuhe e perbashket. Qellimi i nje kombi eshte te ndertoje shtetin dhe te kultivoje identitetin, te ndertoje mireqenie, te institucionalizoje te drejta , te garantoje siguri . Pra kombi qe ska shtet eshte fatkeq sepse pa shtet ai komb nuk mund te gezoje liri , kultivim te identitetit dhe mireqenie e prespektive per te rinjte e tyre. cka nese te ngel rinia pa pune, rinia pa arsimim, ske ekonomi, ske siguri. ska drejtesi , duhet te migrosh te ikin ne gurbet rinia.Edhe ne kete bote njeriu duhet pak te kete nje standard te jeteses te ruash dinjitetin njerezor. Cka nese mbajme te gjithe shamia femrat, dhe kapela te haxhinjeve meshkujt e lutemi e falemi e kur dalim nga xhamite kemi rini pa pune, popull pa pune dhe pa prespektive, skemi siguri, skemi drejtesi, skemi ku te drejtohemi per nje problem, skemi investime,infrastrukture. Cdo dite rinia na ik ne gurbet. Nje popull fatkeq jane romet, ka edhe prej tyre fetar te devotshem por sjan as komb as shtet skane as kulture nuk kultivojne. Prandaj kudo jane te neperkembur dhe te shkelur.

Feja eshte individuale , lidhja e Zotit me njeriut eshte individuale. Por shume pak ka besimtaret te mirefillte. Sepse feja ka nje berthame e cila perbehet nga kultivimi i virtyteve te larta njerezore, por njerezit meqe kane interesa dhe INTERESI shpesh e ben qe te heq dore nga keto virtyte te larta. Sepse feja synon qe njeriu te kete shpirt te pastert si loti, por sot eshte problem te gjesh njerez qe 100 % i perkushtohen te vertetes, jane te drejte, nuk jane ziliqar, nuk e duan te huajen, nuk lakmojne, pra pak njerez kane karakter te fuqishem dhe shpirt te pastert, sepse secili do te deshironte por jeta eshte bere e tille qe ndjekim me teper interesat tona. Me teper do te donim gjerat ti marrim per vete se ti ndajme ose tua leme tjereve, njeriu veshtire te heq dore nga egoizmi dhe ti jepet perkushtimit te Zotit pavaresisht se njerezit thirren ne besim, egoizmi eshte zeri i brendshem qe i thirr ne ruajtjen e interesave personale. Te ndjekesh udhezimin Profetik apo interesin personal ky konflikt eshte permanent tek njeriu. Me pas feja ka edhe ate anen e jashthme : por me thelbesor eshte shpirti i pastert.
Por secili ta mbaje fene e tij dhe te kete respekt reciprok me fete tjera per ta ruajtur harmonine ne nje vend.
Me qene njerezit bash si predikojne Jezu Krishti dhe Profeti Muhamed po njerezit kishin me qene te gjithe te mire, paqe : skish me pas as vjedhje, as polici nuk kish p ase nevoje fare me pase, e njerezit do ti gezoheshin shume suksesit te tjetrit, por a eshte ne realitet keshtu sot kur smira , lakmia , apetitet e njerezve jane gjithnje ne rritje e siper. Prandaj e ka thene Profeti Muhamed: Xhihadi me i madh eshte te luftosh te keqen brenda teje.
E permendi gjithmone Jezu Krishtin dhe Profetin Muhamed sepse meqe kemi tre fe , promovoj harmonine nderfetare. E ka thene edhe profeti Muhamed “Une jam njeriu prej te gjitheve me i afert me Jezu Krishtin (Isa) te birin e Marise, sepse ne profetet jemi vellezer, nga nena te ndryshme , por feja jone eshte nje“ me pas ka thene Profeti Muhamed “ As une sjam me i mire se isa dhe ‘Musa dhe as Musa dhe Isa sjane me te mire se une“.

Kur do te ishim se cilin do ta preferoje: Makronin , Erdoganin, #
Une do ta preferoja Ilir Meten , Thaqin me nje fjale presidentin kushdo qe te jete neser jane te tjeret si fjala jone Kurti apo Basha apo Edi Rama president pra keto duhet ti preferojme se jane presidentet tone…te mire te keqinj respektohet funksioni president ..po edhe do ti kritikojme ne lidhje me politikat e tyre…

Po shtet i vogel i dobet , me probleme me korrupsion , PO PO ESHTE I JONI; SHTEPIA JONE. aty ndjehesh rahat aq kemi pas mundesi gjysher e stergjysher me kriju. Po e dojme me te mire , atehere duhet te punojme ta bejme me te mire.

Fqinjet do te kemi raporte te mira me gjithe ato fqinje qe duan te kene raporte te mira me ne. Pra ne shqiptaret kemi tre fe dhe jemi vellezer mes veti sepse na lidh gjuha dhe gjaku. Po kemi edhe fqinje te mire edhe me popujt tjere : Por edhe me te tjeret fqinjesi te mire pavaresisht politikes. Sa me teper larg konflikteve dhe njerezit duhet te mbajne raporte paqesore. Pra une jam per frymen humaniste dhe njerezore. Ta ruash tenden dhe te krijosh raporte te mira me te gjithe. Sot eshte kohe ku ekonomia eshte ne plan te pare duhet te kemi raporte te mira bashkepunimi dhe fqinjesie me te gjithe qe kemi mundesi.

Sikur shtepine tende, sado qe vogel edhe kasolle po te jete shtepia eshte jote, eshte me me mire kasolla jote se sa pallatin e fqiut qe mund te jete 10 kat po nuk eshte e jo tja. Prandaj politikan, intelektual, hoxhallarevr, prifta, artist duhet ti sherbejne popullit te vet.

Shoh shume njerez shume i japin zor me luftu per Evropen me ja rregulli punet apo problemet ne lindje te mesme, ndersa mbeshtet gjithmone BDI ne ne pushtet , ti kur per vendin tend nuk lufton te behet dicka me mire , atehere cfare vlere ka ti ti rregullosh punet ne irak, iran , jemen apo egjypt apo te ja rregullosh punet Evropes e te behesh me evropian se sa vete evropianet. Pra nuk je i sinqerte si njeri , kur nuk lufton ne vendin tend te behet me mire e do ne anen tjeter boten ta rregullosh..

Sa i perket ketyre heqjve te kokes. Asnje njeri normal nuk eshte per tju hequr koka dikujt. Ai qe vret njeri eshte mekatar, sepse jeten vetem Zoti e jep edhe e merr.

Por sot shtetet , kane sherbime te inteligjences, qe sakte e dijne te provokojne publikun ne menyre qe te bejne interesat e caktuara. Aktet terroriste dhe publiku i shokuar keto jane gjera mire te menduara dhe nuk besoj se jane akte spontane.
Asnjehere sme shkon ndermend ta vras nje njeri qe e shan Zotin, me teper do ta lutja Zotin qe ta udhezoje kete njeri, se sa qe ta vras. Sepse ai eshte njeriu me mendje te erret dhe nuk ka ate mendje qe di te kerkoje te vertetat me te medha.

Sa i perket Frances dhe Turqise , ne MESDHE shihet se ne te ardhmen dot e jene RIVALET GJEOPOLITIK dhe keshtu qe Franca ka edhe shume musliman brenda por edhe Erdogan eshte hakmarres. E dini si e vrane ambasadorin e Rusise ne Turqi, qe ua rrezoi ruseve nje aeroplan. Erdogan eshte hakmarres nuk eshte per ta nencmuar. Franca e provokoi ne konfliktin e fundit me kontestin e saj me Greqine por edhe Franca ka pretendimet e saj ne Mesdhe, por edh e ‘Turqia tashme ne vakum gjeopoliik po i ndjek ambicjet e saj.
Keto provokimet e fundit jane ne szuaza te nje konflikti gjeopolitik mes Frances dheTurqise..

Keto gjera e shoh se te ne i ngaterrojne…

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

195 thoughts on “Kombi apo Feja

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *