Nga nesër maska e detyrueshme në ambient të hapur, për fëmijët deri 6 vjeç nuk vlen

Nga nesër, të gjithë qytetarët, përveç atyre që luajnë sporte në natyrë, fëmijët nën 6 vjeç dhe disa përjashtime të tjera, do të duhet të mbajnë maska ​​jashtë. Pas një debati të nxehtë në Komisionin Shëndetësor në të cilin u dëgjuan fyerje dhe kualifikime të shumta personale midis deputetëve nga qeveria dhe opozita, sonte ata me 53 vota pro, asnjë kundër dhe 26 abstenime, miratuan këto ndryshime në Ligjin për Sëmundjet Infektive.

Ndryshimet e bëjnë të detyrueshme mbajtjen e maskës në ambiente të jashtme, vetë-izolimi i atyre që presin një provë të koronavirusit është i detyrueshëm dhe grupimi i hapësirave publike (parqe, zona publike ose ndonjë zonë e jashtme) në kohë të caktuara të ditës dhe natës është i ndaluar.

Maskat nuk duhet të mbahen në shiritat ku vendosen dhe respektohen protokollet specifike të mbrojtjes, të tilla si distanca dhe dezinfektimi.

Më saktësisht, mbajtja e maskës në ambiente të jashtme nuk do të zbatohet: kur luani sporte jashtë ose brenda në përputhje me protokollet specifike të mbrojtjes (distanca, dezinfektimi, etj.), Kur drejtoni automjetin privat nëse shoferi është vetëm ose me një person ose persona me i cili jeton në një komunitet, atëherë kur qëndron në oborrin e një shtëpie familjare vetëm ose me një person ose persona që jetojnë së bashku, maska ​​nuk do të vishet jashtë nëse përdoret një lloj tjetër i pajisjeve mbrojtëse specifike për një punë të veçantë, më tej nëse personi është më i ri nga mosha 6 vjeç dhe nëse personi ka një gjendje të veçantë shëndetësore (person me nevoja të veçanta ose është person me aftësi të kufizuara), për shkak të së cilës veshja e mbrojtjes personale të personit do të ishte problematike.

Për mosrespektim të detyrimeve të reja ligjore, do të shkruhet një gjobë prej 20 eurosh për mos mbajtjen e maskës. Sdk/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *