Njerëzit që kanë pasur këto simptoma kanë antitrupat më të fortë. Studiuesit qetësojnë: Ri – infektimi mund të jetë më i butë

Studiuesit në Imperial College London kanë paralajmëruar se imuniteti i fituar pasi kalon covid-19 kalon shpejt. Gjegjësisht, ata bënë teste të antitrupave tek ata që tashmë janë infektuar me koronavirusin e ri, dhe vetëm pas tre muajsh, ata vunë re një rënie të imunitetit për sa më shumë që ishte 26 për qind.

Britanikët patën një valë të dytë në fillim të shtatorit dhe shkencëtarët thonë se vetëm 4.4 përqind e të infektuarve në atë kohë kishin antitrupa sot.

Ata supozojnë se imuniteti ndaj koronavirusit të ri zgjat vetëm disa muaj dhe se miliona janë ende në rrezik të lartë, edhe nëse janë infektuar me virusin.

Një studim tjetër zbuloi se njerëzit që testuan pozitivisht dhe treguan simptomat e mëposhtme: kollë, ethe dhe humbje e shijes dhe erë gjithashtu kishin antitrupat më të fortë. Nga ana tjetër, të moshuarit dhe ata që kishin infeksion asimptomatik gjithashtu kishin antitrupat më të dobët.

Profesori Graham Cook i Kolegjit Imperial thotë se është e rëndësishme të theksohet se shumica e popullsisë është ende në rrezik të lartë, por ai gjithashtu shprehu shpresën se, si koronavirusët e tjerë, ri-infektimi me koronavirusin e ri, covid-19, mund të jetë më i butë. qe nga infeksioni i pare.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Njerëzit që kanë pasur këto simptoma kanë antitrupat më të fortë. Studiuesit qetësojnë: Ri – infektimi mund të jetë më i butë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *