Shef i kabinetit të ish drejtorit Sasho Mijalkov dënohet me 6 vjet burg

Toni Jakimovski, shef i kabinetit të ish-drejtorit të UBK-së Sasho Mijalkov, sot në Gjykatën Themelore Penale u dënua në mënyrë të paligjshme me 6 vjet burg në çështjen “Thesari Special”, tha gjykata njofton sdk.mk. Kolegu i tij nga UBK Stevo Madzovski u dënua me 4 vjet burg, dhe e pandehura e tretë Kristina Josifovska u shpall e pafajshme. Ata u akuzuan për Abuzim të Pozitës Zyrtare dhe Autoritetit.

Sipas aktgjykimit, të dënuarit e pavlefshëm tërhoqën fonde për nevojat e kasës për pagesa të fondeve për qëllime të veçanta për UBK, por në të njëjtën kohë gjykata gjeti se regjistrat e fondeve të shpenzuara ishin shkatërruar së bashku me dokumentet e pagesës aprovim special nga drejtori i UBK-së dhe pa krijuar një komision për shkatërrimin e dokumentacionit material.

Sipas aktakuzës, bëhet fjalë për përvetësimin e 820 mijë eurove të parave të shtetit në periudhën nga 2007 në 2017.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

2 thoughts on “Shef i kabinetit të ish drejtorit Sasho Mijalkov dënohet me 6 vjet burg

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *