Vaksinat kundër gripit sezonal, javën e ardhshme në dispozicion të institucioneve shëndetësore

Vaksinat e gripit sezonal të prodhuara nga kompania farmaceutike franceze Sanofi Pasteur pritet të mbërrijnë në vend javën e ardhshme. Sipas rekomandimeve të Komitetit të Imunizimit, afati kohor për vaksinimin është fillimi i nëntorit, informon MIA nga Ministria e Shëndetësisë.

Ata tregojnë se janë prokuruar gjithsej 40,000 doza të katër llojeve të vaksinave, të cilat kanë për qëllim vaksinimin falas të grupeve të përcaktuara të rrezikut në vijim: personat mbi 65 vjeç, personat me sëmundje kronike, profesionistët shëndetësorë, gratë shtatzëna dhe fëmijët e moshës gjashtë muaj deri në pesë vjet. .

Menjëherë pas mbërritjes së vaksinave, emërimet do të fillojnë. Imunizimi sezonal kundër gripit në Qendrën Shëndetësore – Shkup do të bëhet në poliklinikat Gjorce Petrov, Bukuresht, Çair, Bit Pazar, Cento dhe Jane Sandanski.

Imunizimi do të bëhet me referim nga një mjek i familjes përmes sistemit “MojTermin” në periudhën nga ora 14:00 deri në 19:00. Vaksinat komerciale të gripit sezonal prokurohen nga qendrat e shëndetit publik, ku do të bëhet vaksinimi. Qendra për Shëndet Publik Shkup do të prokurojë 4000 vaksina, dhe çmimi i një vaksine do të kushtojë 800 denarë, theksojnë Ministria e Shëndetësisë. lokalnomk/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *