Pendarovski pas takimit: Nuk ka alternativë tjetër përveç respektimit të protokolleve mbrojtëse

Në mungesë të një vaksine dhe shërimi për këtë sëmundje, Covid – 19 nuk ka asnjë alternativë tjetër përveç se t’i përmbahet vazhdimisht protokolleve mbrojtëse, distancës fizike, veshjes së një numri maksimal dhe të reduktuar në mënyrë drastike të mbledhjeve shoqërore dhe familjare. Bëni për veten tuaj dhe të dashurit tuaj, Presidenti Stevo Pendarovski u bëri thirrje qytetarëve pas seancës së nëntë të sotme të Këshillit të Sigurimit njofton sitelmk.

Situata aktuale me Covid-19 dhe masat për të luftuar pandeminë ishte pika e vetme e diskutuar, dhe Ministri i Shëndetësisë Venko Filipce, me ftesë të Pendarovskit, mori pjesë në seancë dhe informoi për situatën e fundit, burimet e angazhuara njerëzore dhe burimet materiale, punën të Komisionit për Sëmundjet Infektive dhe planet e punës së spitaleve në të gjithë vendin për të pranuar fluksin e pacientëve të rinj.

Kryeministri Zoran Zaev informoi në detaje për masat e Qeverisë për të mbështetur ekonominë e vendit dhe të gjitha kategoritë e qytetarëve më të prekur nga pandemia.

– Ne u informuam për funksionimin e Shtabit Qendror të Krizave, njerëzit në selinë e krizave ndjekin çdo ditë atë që po ndodh në rajon, në Evropë dhe janë të gatshëm që praktikisht të zbatojnë modelet më të mira në vendin tonë sa më shpejt të jetë e mundur. Për shkak të valës së vjeshtës së pandemisë, sistemi shëndetësor po riorganizohet, kapacitetet shtesë janë duke u punësuar, po bëhen përpjekje maksimale për të testuar sa më shumë njerëz dhe për t’u kujdesur dhe trajtuar sa më shumë pacientë, tha Pendarovski.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

44 thoughts on “Pendarovski pas takimit: Nuk ka alternativë tjetër përveç respektimit të protokolleve mbrojtëse

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *