Franca në karantinë/ Kaos në Paris, kolona e makinave 700 kilometra, qytetarët dynden në dyqane dhe largohen nga qyteti

Radhët e makinave u shtrinë për 700 km në rajonin e Ile-de-France, raportuan mediat lokale, të cilat thonë gjithashtu se shumë parizjanë po i largohen qytetit për ta kaluar karantinën në fshat. Masat e reja të ashpra u paraqitën si një domosdoshmëri nga presidenti Emmanuel Macron, i cili e bëri të qartë se vendi rrezikon “të mbytet nga një valë e dytë e sëmundjes, e cila sipas tij do të jetë padyshim shumë më e vështirë se e para”.

Vdekjet ditore nga Covid-19 në Francë janë në nivelin më të lartë që prej muajit prill; të enjten autoritetet raportuan 47,637 raste të reja dhe 250 vdekje. Kancelarja Angela Merkel po ashtu paralajmëroi për një dimër të vështirë teksa mbronte vendimin për të nisur në Gjermani një izolim të butë kombëtar.

Masat që do të nisin së zbatuari në nëntor janë më pak të ashpra se ato të pranverës, dhe përfshijnë mbylljen e restoranteve, bareve, palestrave, kinemave apo teatrove, sqaroi Merkel, sipas të cilës sistemi shëndetësor gjerman është ende në gjendje ta përballojë sfidën e koronavirusit, por me rritjen aktuale të infektimeve, kapacitetet e spitaleve mund të arrijnë në limitet e tyre brenda disa javësh. Me një shtim të rasteve po përballet këtë periudhë e gjithë Europa.

Italia, epiqendra fillestare e pandemisë, ka vendosur tashmë masa të rrepta izoluese që do të jenë në fuqi për një muaj, e Spanja gjithashtu në 25 tetor nisi ndalim qarkullimin pasi qeveria shpalli gjendjen e jashtëzakonshme. Tch/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

7 thoughts on “Franca në karantinë/ Kaos në Paris, kolona e makinave 700 kilometra, qytetarët dynden në dyqane dhe largohen nga qyteti

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *