Lajme jo të mira nga Bullgaria/Zaharieva: Identiteti dhe gjuha maqedonase kanë prejardhje bullgare

Maqedonia e Veriut duhet të pranojë se identiteti dhe gjuha maqedonase kanë prejardhje bullgare, nëse duan të fillojnë bisedimet me BE-në, tha në një intervistë për Reuters, Ekaterina Zaharieva, ministre e Punëve të Jashtme në Bullgari.

Nëse dy vendet nuk zgjidhin problemin, Bullgaria do të vendosë veto, u kanos Zaharieva.

Ajo thotë se Sofia ka humbur durimin në pritje që Maqedonia e Veriut të zbatojë Marrëveshjen për Fqinjësi të Mirë, që u nënshkrua mes dy vendeve në vitin 2017. Als/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *