OBSH paralajmëron për efektet afatgjata të COVID-19

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) lëshoi sot një paralajmërim në lidhje me ashpërsinë e efekteve afatgjata shëndetësore të COVID-19.

“Edhe pse numrat e saktë të personave, të cilët përjetojnë ndikimet afatgjata, nuk janë përcaktuar ende qartë, simptomat dhe ndërlikimet postCOVID-19 janë raportuar si në pacientët e pashtruar në spital, ashtu edhe në ata të shtruar në spital”, sqaroi kreu i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

“Derisa të kemi një vaksinë, qeveritë dhe njerëzit duhet të bëjnë gjithçka që munden për të shtypur transmetimin, që është mënyra më e mirë për të parandaluar pasojat afatgjata postCOVID-19. tha Tedros.

Sipas tij, shqetësimi i vërtetë është spektri i gjerë i simptomave, që luhaten me kalimin e kohës, që shpesh mbivendosen dhe që mund të ndikojnë në çdo sistem në trup.

Simptomat që prekin ish-pacientët mund të zgjasin me muaj dhe mund të përfshijnë lodhje të rëndë, probleme të frymëmarrjes, palpitime ose probleme me kujtesën, të cilat mund ta bëjnë të pamundur kthimin në punë ose në jetën e përditshme. Tch/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

8 thoughts on “OBSH paralajmëron për efektet afatgjata të COVID-19

 • 10/19/2021 at 02:52
  Permalink

  12196 810675After study several with the weblog articles for your internet site now, and i also genuinely such as your strategy for blogging. I bookmarked it to my bookmark internet web site list and are checking back soon. Pls take a appear at my internet page in addition and tell me what you believe. 513572

  Reply
 • 10/18/2021 at 01:16
  Permalink

  880604 478833This post gives the light in which we can observe the reality. This is quite nice one and gives in-depth information. Thanks for this good write-up. 326581

  Reply
 • 09/19/2021 at 14:54
  Permalink

  Hello, just wanted to tell you, I enjoyed this article.
  It was inspiring. Keep on posting!

  Reply
 • 09/19/2021 at 14:34
  Permalink

  I would like to show thanks to this writer just for bailing me out of this type of issue.
  As a result of searching throughout the internet and getting
  advice that were not pleasant, I thought my life was gone.
  Being alive devoid of the approaches to the problems you’ve fixed by way of your entire
  write-up is a critical case, and ones that would have negatively affected my career
  if I had not encountered your web site. Your personal expertise and kindness in taking care of all the pieces
  was excellent. I don’t know what I would’ve done if I had not
  come upon such a thing like this. I’m able to at this moment relish my future.

  Thanks a lot very much for this skilled and amazing help.
  I won’t think twice to propose the blog to any individual who ought to have guidelines on this area.

  Reply

Lini një Përgjigje te SamViame Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *