Rreziku është i lartë në një ambient të mbyllur që nuk ajroset dhe me një numër të madh njerëzish që nuk mbajnë maska

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipce, për TV21, shpjegoi se në një ambient të mbyllur që nuk ajroset dhe me një numër të madh njerëzish që nuk mbajnë maskë, rreziku i transmetimit të virusit është dukshëm i lartë.

“Virusi transmetohet gjithmonë përmes kontaktit të ngushtë të frymëmarrjes. Kjo do të thotë pikat, kripërat që dalin nga goja gjatë të folurit janë praktikisht pikat përmes të cilave transmetohet virusi. Bazuar në metodën e transmetimit të virusit, masat parandaluese praktikisht dimensionohen dhe rekomandohen.

Këto nuk janë gjëra që nuk dihen, shkenca e ka ditur për një kohë të gjatë. Sa i gjatë dhe fizikisht është më i afërt kontakti midis një personi të infektuar dhe potencialisht të infektuar, aq më i madh është rreziku. Dhe në atë kuptim në një dhomë të mbyllur që nuk ajroset nëse ka një përqendrim të madh dhe numër të njerëzve që nuk mbajnë maskë mbrojtëse, rreziku këtu është jashtëzakonisht i lartë.

Nëse vendoset maskë, sigurisht, rreziku zvogëlohet edhe më shumë nëse numri i njerëzve në një dhomë të mbyllur është më i vogël dhe nëse shpesh ajroset”, tha për TV21, Venko Filipçe – Ministër i Shëndetësië.

është i lartë në një ambient të mbyllur që nuk ajroset dhe me një numër të madh njerëzish që nuk mbajnë maska 

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipce, për TV21, shpjegoi se në një ambient të mbyllur që nuk ajroset dhe me një numër të madh njerëzish që nuk mbajnë maskë, rreziku i transmetimit të virusit është dukshëm i lartë.

“Virusi transmetohet gjithmonë përmes kontaktit të ngushtë të frymëmarrjes. Kjo do të thotë pikat, kripërat që dalin nga goja gjatë të folurit janë praktikisht pikat përmes të cilave transmetohet virusi. Bazuar në metodën e transmetimit të virusit, masat parandaluese praktikisht dimensionohen dhe rekomandohen.

Këto nuk janë gjëra që nuk dihen, shkenca e ka ditur për një kohë të gjatë. Sa i gjatë dhe fizikisht është më i afërt kontakti midis një personi të infektuar dhe potencialisht të infektuar, aq më i madh është rreziku. Dhe në atë kuptim në një dhomë të mbyllur që nuk ajroset nëse ka një përqendrim të madh dhe numër të njerëzve që nuk mbajnë maskë mbrojtëse, rreziku këtu është jashtëzakonisht i lartë.

Nëse vendoset maskë, sigurisht, rreziku zvogëlohet edhe më shumë nëse numri i njerëzve në një dhomë të mbyllur është më i vogël dhe nëse shpesh ajroset”, tha për TV21, Venko Filipçe – Ministër i Shëndetësië.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *