Tërmeti në Egje – vazhdojnë kërkimet në rrënoja

30 sekonda u shkund toka në Egje duke lënë pas një pamje shkatërrimi. Ndihmësit vullnetarë dhe të afërmit ende kërkojnë për të mbijetuar në rrënojat e metropolit perëndimor turk, Izmir.

Pas tërmetit të fortë në Detin Egje që solli shumë shkatërrime vazhdojnë kërkimet e shpëtimit. Në metropolin turk, Izmir ndihmës vullnetarë kërkonin ende të shtunën për të mbijetuar. Sipas të dhënave të autoriteteve numri i viktimave u rrit në 25 vetë në Turqi, më shumë se 800 vetë janë plagosur, dy vetë humbën jetën në ishullin grek Samos. 100 vetë janë shpëtuar. Një grua madje arriti të shpëtohej pas 17 orësh. Edhe në ishullin grek Samos dy vetë humbën jetën.

Mijëra vetë e kaluan natën përjashta, sipas të dhënave të kryetarit të bashkisë së Izmirit, Tunc Soyer. Në Izmir katër ndërtesa janë shkatërruar plotësisht, kurse lagjja Bayrakli është goditur më rëndë nga tërmeti. Kudo janë ngritur çadra dhe ndihmës vullnetarë kanë shpërndarë ushqime. Edhe të shtunën në mëngjes ka pasur një tërmet pasues 5 ballë, kurse gjatë natës ka pasur disa qindra tërmete të vegjël. Edhe në ishullin Samos ka pasur mjaft ndërtesa të shkatërruara e përmbytje pas një cunami të lehtë.

Tërmeti i parë të premten sipas të dhënave të Qendrës së Katastrofave në Turqi kapi shkallën 6,6 ballë. Qendra ishte në Egje, para qytetit turk, Izmir. Si në ishullin grek Samos edhe në bregun perëndimor turk, depërtuan ujërat në zonat bregdetare pas një cunami të lehtë duke sjellë përmbytje. Megjithë disa paralajmërime nuk pati një valë të dytë të fortë të cunamit.

Presidenti turk, Erdogan dhe kryeministri grek, Mitsotakis telefonuan të premten në mbrëmje, megjithë tensionet politike mes dy vendeve për shkak të kërkimeve për gaz në Egje. Në twitter ata i shprehën njëri-tjetrin solidaritet në këtë situatë. Edhe NATO dhe Bashkimi Europian i ofruan Turqisë dhe Greqisë mbështetjen e tyre. DW

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

9 thoughts on “Tërmeti në Egje – vazhdojnë kërkimet në rrënoja

 • 03/06/2021 at 11:16
  Permalink

  Ülkemizde şans oyunları alanının ne durumda olduğunu ve tüm dünyada internetteki casino sitelerinin durumu hakkında böyle bir yazı yazmak
  istedim. Son zamanlarda çok sayıda insanın parasını kötü
  insanlara kaptırdığını duydum. Böyle şeyler sizin de başınıza gelmesin. Kaliteli ve güvenilir
  hizmet veren firmalar öyle kimsenin 3-5 kuruşuyla uğraşmaz.
  Sizin yapmanız gereken sadece biraz araştırmak,
  soruşturmak. Kimse sizin ne zorluklarla uğraşıp kazandığınız parayı bu kadar kolay almasın. Teknoloji gelişti ve bu teknoloji sayesinde bu şans oyunlarında yer
  alabiliyoruz ama yer alacağız diye internete bile dadanan bu dolandırıcılara istediklerini vermeyelim.
  Paylaştığım, sizlere söylediğim hiçbir
  firma Türkiye kaynaklı ya da Türkiye alt yapı firmalarıyla çalışan siteler değil.
  Herhangi bir Türk firma bu konuya henüz somut bir
  adım atmış değil. İnşallah en kısa süre içerisinde
  bizler de Türkiye merkezli firmalara rastlarız ve oradan oynamaya devam
  ederiz.

  İnternet sayesinde, dünyanın her yerinde, her yaştaki insanlar,
  online oyunları oynamaktadır. Türkiye’de de online rulet siteleri üyeliklerini oluşturanlar,
  canlı oyunlar oynayabiliyor. Casino oyunlarının Türkiye’de yasaklı olması, oyun severlerin yabancı siteleri tercih etmesine ve
  o sitelere üyelik oluşturmasına neden olmaktadır. Yurtdışı merkezli hizmet veren casino siteleri en popüler oyunlarla birlikte spor bahis oyunları hizmetleri
  de sunuyorlar. Tüm online oyun sitelerinde, bahis içeriği bulunduğu için oyun severler, üye oldukları sitelerde,
  tüm oyunları oynayabiliyor.

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *