Viktima e rradhës nga Covid19 një person 27 vjeç nga Kumanova

Në Klinikën për Sëmundje Infektive në Shkup, një djalë 27-vjeçar nga Kumanova vdiq pa asnjë sëmundje të mëhershme, pasi më parë ishte sjellë në gjendje jashtëzakonisht të rëndë dhe mbushje me gjak prej 50 përqind, konfirmuar për MKD.MK nga Ministria e Shëndetësisë.

Djali ishte mbipeshë, por nuk kishte sëmundje të mëparshme.

Para se të vinte në Klinikën e Sëmundjeve Infektive, pacienti ishte trajtuar në shtëpi, nën mbikëqyrjen e një mjeku të familjes, dhe për disa ditë ishte trajtuar në mënyrë ambulatore në spitalin e Kumanovës.

Pacienti 27-vjeçar vdiq në Klinikën e Sëmundjeve Infektive, ku u shtrua në një gjendje jashtëzakonisht të rëndë. Para se të sillej në Klinikë, ai ishte trajtuar në shtëpi për 6 ditë, ishte nën mbikëqyrjen e një mjeku familjar për 4 ditë, dhe u mjekua në mënyrë ambulatore në Spitalin e Kumanovës për 2 ditë. Për shkak të një përkeqësimi të mprehtë të gjendjes dhe një rënie të ngopjes deri në 50%, pacienti u transferua në Klinikën në Shkup në gjendje jashtëzakonisht të rëndë, ku u vendos në ventilim jo-invaziv. “Pacienti nuk kishte sëmundje kronike përveç mbipeshës”, thuhet në përgjigjen e Ministrisë së Shëndetësisë.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

5 thoughts on “Viktima e rradhës nga Covid19 një person 27 vjeç nga Kumanova

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *